EkonomiHaberlerTürkiye

20 ürüne fiyat sabitleme olacak mı? Fiyat sabitlemesi olan 20 ürün hangileri?

Gıda enflasyonunda meydana gelen artış sonrasında tüketiciyi zor durumdan kurtarmak için çeşitli çalışmalar yapılmaya başlandı. KDV indirimlerinin ardından bu kez bazı ürünlerde fiyat sabitlemesi gündeme gelmeye başladı. Peki, bu ürünler hangileri olacak?

20 ÜRÜNE FİYAT SABİTLEME OLACAK MI?

AK Parti enflasyonla mücadele için yeni fikirleri hayata geçirmek için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. AK Parti’nin ekonomi kurmaylarının enflasyonla mücadele için bazı ürünlerin fiyatlarının sabitlenmesi fikrini öne sürdü.

CNN Türk’ten Arda Erdoğan’ın haberine göre enflasyonla mücadele kapsamında AK Parti kurmayları bazı öneriler üzerinde çalışıyorlar. Öne çıkan fikir ise temel tüketim maddelerinin fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitleyecek bir sistem olması. Enflasyon sepetinde bulunan ve dar gelirli vatandaşların sıklıkla tükettiği 20 kalem ürün seçilecek ve fiyatları sabitlenecek.

FİYAT SABİTLEMESİ OLAN 20 ÜRÜN HANGİLER?

Bu ürünler arasında yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi, temizlik ürünü gibi malzemeler bulunuyor. Belirlenen ürünlerin fiyatları yıl sonuna kadar sabit kalacak. Üreticilerin zarar etmemesi için de devlet sübvansiyon uygulamaya başlayacak. Örnek olarak 16 liraya satılması gereken bir ürünün rafta 10 liraya satılması sağlanacak. Aradaki 6 liralık fark da üreticiye devlet tarafından ödenecek. Bu sayede enflasyonla mücadeleye karşı da önemli bir adım atılmış olacak.

 

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: