Kripto Para

300 Bin Dolar İle 1.2 Milyon Dolar Arasında IOTA Çalındı, Ağ Duraklatıldı!

© Reuters.

IOTA Blockchain’inin arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş olan IOTA Vakfı (IOTA Foundation) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Trinity cüzdan kullanıcılarından fon çalındığını dile getirdi.

IOTA (MIOTA) Ağı Duraklatıldı
Vakfın yaptığı açıklamalarda, normal şartlar altında IOTA ağında birbirine bağlı bireysel işlemlerin kesinliğini ve geçerliliğini sağlayan vakfın kontrol ettiği Coordinator node’un kapatılması için harekete geçildiği ifade edildi. Vakıf bunu “bahsi geçen hırsızlıkların temel nedenini bulana kadar daha fazla hırsızlığın olmayacağından emin olmak için yaptığını” dile getirdi. Ayrıca vakıf konuyla ilgili buradan yola çıkarak çok fazla araştırma yürüttüğünü belirtti.

Öte yandan IOTA Vakfı’nın 13 Şubat’ta yaptığı son açıklamalara göre bahsi geçen hırsızlık olayına maruz kalan kurbanların hepsi yakın zamanda Trinity’yi kullanıyor gibi görünüyor. Şimdiye kadar mağdur olan kişi sayısının 10 olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Bununla beraber Trinity’nin Vakıf tarafından IOTA token’ını desteklemek için geliştirilen bir cüzdan çözümü olduğu biliniyor.

Hırsızlık Boyutu: 1.2 Milyon Dolar
Tüm bunların yanında IOTA Vakfı kurucu ortağı Dominik Schiener‘e göre, 300.000 ile 1.2 milyon dolar arasında IOTA token’ının çalındığı düşünülüyor.

IOTA Foundation kurucu ortağı Dominik Schiener The Block’a yaptığı açıklamalarda, “Şu anda güvenlik açığının nereden geldiğine dair tam bir görüş elde etmek için birkaç güvenlik analisti ile birlikte bu sorunu araştırıyoruz. Sorunun IOTA’nın kendisi ile ilgili olmadığını daha çok Trinity cüzdan ile ilgili olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

Büyük olasılıkla üçüncü taraf bir entegrasyonla ilgili kötü niyetli bir girişime ya da daha karmaşık bir saldırıya bakıyoruz. Zaten kolluk kuvveti ile temas halindeyiz ve saldırının kapsamının tam bir görüntüsünü almak için çalışıyoruz. Ancak yaklaşık 300 bin dolar ile 1.2 milyon dolar arasında kayıp olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca Vakıf, konuyu soruşturmak için zaten ilgili kolluk kuvvetleriyle temasa geçtiğini ve soruşturma sonuçlandığında bir rapor paylaşacağını ifade etti.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı