Kripto Para

ABD Federal Rezervi bu hafta CBDC inceleme sürecine başlayabilir: Rapor

Amerika BirlVerge Devletleri Federal Rezervi (Fed) yakında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın riskleri ve faydaları hakkında bir inceleme başlatma planlarını yayınlayabilir. Fed, dijital dolar gelişimini ele alırken sabır gösterirken, pek çok meraklı, sürecin hızlanmasını nefeslerini tutarak bekledi.

Wall Street Journal’ın (WSJ) raporuna göre, inceleme bu hafta gibi erken bir tarihte başlatılabilir. Dijital para biriminin ülke ekonomisini nasıl etkileyeceğini inceler. Bu, son zamanlarda CBDC’lerle ilgili yeni gelişmeleri ortaya çıkaran dünya çapında birçok ülkenin ortasında geliyor.

WSJ raporu ayrıca, Fed yetkilileri teknolojinin esası konusunda ihtilaflı olmaya devam ettiği için incelemenin uygulamayı garanti edemeyeceğini belirtti. Daha kolay sınır ötesi ödemeler ve banka hesabı olmayan kişilerin dahil edilmesi bir CBDC’nin esası olarak lanse edilirken, dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus, bunun Amerika’nın jeopolitik konumunu nasıl etkilediğidir.

Geçen hafta, Fed. Uzun süredir CBDC meraklısı olan Vali Lael Brainard, Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği’nden önceki konuşmalarında bundan bahsetmişti,

“Uluslararası ödemelerde doların baskın bir para birimi olarak statüsü göz önüne alındığında, ABD’nin bu durumda benzer bir teklifle masaya gelmeyeceğini hayal etmek benim için çok zor. ”

Bununla birlikte, Fed Başkanı Jerome Powell, yakın zamanda yaptığı yorumda “bunu hızlı yapmaktan daha önemli” diyerek yaklaşımında daha çekingen kaldı. Bu kısmen doların kritik küresel rolünden kaynaklanıyordu. Ayrıca yakın tarihli bir basın toplantısında, yalnızca “herhangi bir maliyet ve riskten daha ağır basan açık ve somut faydaların” olduğuna inanırlarsa bir CBDC yayınlamayı düşüneceklerini belirtmişti.

Birkaç bankacılık kurumu ve birey, dijital para birimiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Endişeler arasında mahremiyet, nakit paranın popülaritesi ve fiat ekonomisinin ve ticari bankaların olası istikrarsızlaşması yer alıyor.

Yaklaşan inceleme, ilk olarak Mayıs 2021’de duyurulan ve bu politika konularını ve daha fazlasını analiz edecek ve aynı zamanda halktan ve kanun yapıcılardan yorum isteyecek bir araştırma makalesi yayınlayarak başlatılacaktır. Bununla birlikte, makalenin sağlam bir politika tavsiyesi içermesi pek olası değildir.

Diğerleri mi takip ediyor?

Bunu takiben, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılarla Dijital Dolar için kullanılabilecek teknoloji üzerine çok yıllı bir proje üzerinde çalışan Boston Federal Rezerv Bankası’nın daha fazla [1945910] yayınlaması bekleniyor. teknik belge gelecek ay.

Bu, bir CBDC için potansiyel bir model olarak hizmet edebilecek açık kaynaklı kodu ve sistemin büyük bir işlem yükünü idare etme yeteneğini içerecektir. Bugün erken saatlerde Hong Kong, perakende bir CBDC için “mimarileri ve tasarım seçeneklerini” vurgulayan benzer bir teknik rapor yayınlamıştı.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: