Ekonomik İndikatör Haberleri

ABD’de TÜFE, yılın ilk ayında da zayıf kalarak beklentileri karşılayamadı

© Reuters.

Investing.com – ABD’de 2020’nin ilk enflasyon rakamları açıklandı.

, aylık bazda %0,2 beklentisine karşın %0,1 gelirken yıllık bazda da %2,5 ile beklenti karşılandı.

Çekirdek , aylık bazda %0,2 ile beklenti dahilinde gelirken yıllık bazda da %2,3 ile beklenti karşılandı.

2019 yılı içinde aylık bazda yılın ilk yarısını oldukça zayıf geçiren TÜFE, Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde %0,3 artış yaşadı. Eylül sonrasında ise %0,2’yi aşamadı.

Fed için enflasyon en önemli faiz politikası belirleyicisi ve 2019’da ticaret savaşlarının küresel büyümeyi negatif etkilemesi, üretim ve yatırımlardaki azalma maliyet tarafında da istenen artışın yaşanmasını engelledi. Talep tarafında çok sert bir değişim olmamasına karşın enflasyonda ABD Başkanı Trump’ın Çin başta olmak üzere ülkelere uyguladığı ek vergi politikası baskın geldi.

Öte yandan Trump, büyüme için faizlerin düşük kalması taraftarı ve Fed’i bu konuda da çok defa ağır dille eleştirdi. Fed ise, yıl içi görünüme bağlı yılın ilk çeyreğindeki faiz artışını yılın kalanında 3 faiz indirimi yaparak değiştirmek durumunda kaldı.

Hafta içinde yarıyıl sunumu yapan Fed Başkanı Powell, mevcut görünümün son dönemde çok değişmediğini ve beklemede olduklarını belirtti. Ancak koşullara göre faiz değişiminin yapılacağı ifadesinde güvercin ton daha öne çıktı, bu da piyasalarda yılın son çeyreğinde bir faiz indirimi beklentisini kuvvetlendirdi.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı