Ekonomi

“Ahilik kültürünü iyi tanımalıyız, tanıtmalıyız”

16.09.2021 / Kırşehir

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırşehir Cacabey Meydanı’nda düzenlenen 2021 UNESCO Ahi Evran Anma Yılı-Ahi Evran İzinde Esnaf Buluşması’na katıldı.​

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Hisarcıklıoğlu, Ahi Evran’ın mirasına sahip çıkan Kırşehirlilere şükranlarını sunduğunu söyledi.

Bu emaneti en iyi bilen, kendisi de bir ‘Ahi baba’ olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman Ahilik kültürüne sahip çıkarak desteklediğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, camiası adına şükranlarını arz ettiğini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, “Bizim için ahilik kültürünün yeri bambaşkadır. Çünkü ahilik camia olarak bizlerin köküdür. Dünyadaki ilk meslek örgütlenmesidir. Bugün üyelerimize verdiğimiz hizmetlerin birçoğu geçmişte ahi ocağının yaptığı işlerinin bugüne yansımasıdır. Bugün dünyada özel sektörün çatısını oluşturan oda sistemlerimiz tarihimizdeki ahiliğin günümüzdeki tezahürüdür” dedi.

Ahiliğin dünyadaki ilk meslek örgütlenmesi olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Ahilik kültürünü iyi tanımalıyız, tanıtmalıyız. Zira bu değerlerin her biri iş hayatında kalıcı başarı için vazgeçilmezdir. Rahmetli Neşet Ertaş ne güzel diyor, ‘Aşk ile çalışan yorulmaz.’ İşte bugünün Ahileri olan camiamız aşk ile çalışıyor. Dünyanın her coğrafyasında iş yapıyor, bayrağımızı gururla dünyada dalgalandırıyor. Rabbim bizlere de Ahilik kültürünün korunması ve geliştirilmesi için katkı sunmayı nasip etsin.”

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: