EkonomiHaberlerTürkiye

Altın Fed tutanakları sonrası tekrar yükseldi

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini dün açıklanan Fed tutanaklarından gelen karmaşık işaretlere çevirmesi sonrası piyasalarda artan riskten kaçınma eğilimi ile birlikte, Çarşamba günkü güçlü düşüşün ardından yükseldi.

Asya hisse senetlerinin yanında ABD ve Avrupa endeks vadeli kontratları Perşembe günü Fed tutanaklarının baskısı altında kaldı. Tutanaklarda hem devam eden halk sağlığı krizinin ekonomik faaliyet üzerinde “ağır baskısı” olacağını vurguladı, ancak aynı zamanda tutanaklar, merkez bankacıların faizlerin gelecekte izleyeceği yol konusunda sözlü yönlendirmeyi daha açık hale getirecekleri yolunda daha önceki işaretlerinden geri adım attığını gösterdi.

ABD Hazine tahvil faizleri Çarşamba günü yükselmesinin ardından Perşembe günü, geleneksel güvenli liman niteliğinin de etkisi ile aşağı trendine geri döndü. Benzer şekilde, dolar hafta ortasında yükseldiktens onra yatay harekete geçti.

Spot altın, Çarşamba günü yüzde 3.7 düştükten sonra yüzde 1.4 yükselerek ons başına 1,955.49 dolara kadar çıkmasının ardından Singapur saati ile 13:21’de 1,947.62 dolar seviyelerine geldi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1.7 yükselerek ons başına 27.1539 dolara tırmanırken, platin yüzde 0.8 ve paladyum yüzde 0.9 değer kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.6 yükseldikten sonra yatay seyretti.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı