EkonomiHaberlerTürkiye

Altın “kritik” Fed toplantısı öncesi “bekle-gör” modunda

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini kritik önemdeki Fed toplantısının sonuçlarına çevirmesi ile birlikte sakin bir seyir izledi. Fed’in bu toplantıda ekonomik toparlanmayı güçlendirmek için daha fazla destek sağlayıp sağlamayacağına ve politika yapıcıların “ortalama” enflasyon hedeflemesi ile başlatılan yeni stratejiye nasıl tepki vereceğine ilişkin işaretlere bakılacak.

İki gün sürecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı Çarşamba akşamı sona erecek ve ABD merkez bankasının bu toplantıda geçen ay açıkladığı “enflasyon yaklaşımı” değişimine ilişkin daha fazla bilgi vermesi bekleniyor. Bankanın açıklaması TSİ 21:00’de ve ardından Başkan Jerome Powell bir basın toplantısı düzenleyeek.

Fed koronavirüs pandemisinden dolayı gösterge faizi sıfır seviyesi yakınlarına düşürdü (bu adım altını destekledi) ve ekonomi “yoluna” girene kadar faiz artırımına gitmeyeceğini duyurdu. Fed bu sözlü yönlendirmesini güçlendirebilir, ancak bunun bu toplantıda olması beklenmiyor.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.1 düştükten sonra yüzde 0.3 yükselerek Singapur saati ile 11:35’te ons başına 1,959.22 dolara tırmandı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.4 yükselerek ons başiına 27.2674 dolara çıkarken, platin yüzde 0.2 yükseldi ve paladyum yüzde 0.9 değer kaybeetti.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı