Temel Analiz

Apple ucuz iPhone üreteceğini açıkladı !


ABD’deki Gelişmeler

ABD endekslerinde Çin’de yayılan virüsün ardından oluşan geri çekilme hareketi açıklanan olumlu makroekonomik veriler ve şirket bilançolarındaki pozitif görünümün akabinde yukarı yönlü eğilim ile yön değiştirdi.

endeksi hafif toparlanma eğilimi içerisinde günü yüzde 0,03 oranında artıda tamamlarken, endeksi ise yüzde 0,03 eksi ile bir miktar aşağı yönlü ivmelendi. Nasdaq ise yüzde 0,1 artı ile günün en çok değer kazanan endeksi olarak yer aldı.

Endeks içerisinde IBM hisselerinde yaşanan artışın katkısı ile teknoloji sektörü yüzde 1,1 seviyesine varan oranda değer kazanırken, gün sonu kapanışı yüzde 0,4 ile mütevazi bir artışla gerçekleşti. Enerji sektörü ise yüzde 0,9 eksi ile günün en kötü performans gösteren sektörü olarak adını ilk sıraya yazdırdı. Diğer bir zayıflık gösteren sektör ise yüzde 0,6 düşüşle sanayi sektörü olarak yer aldı.

ABD’de beklentilerden iyi gelen Aralık ayı mevcut konut satışları yüzde 3,6 oranında artış göstererek 5,54 milyon adete yükseldi. Toplam satışlar ise geçen yıla göre yüzde 10,8 oranında arttı.

tahvil faizleri ise bir baz puan düşüşle yüzde 1,77 seviyesinde yer aldı.

Hisse Senetleri Görünümü

IBM, açıklamış olduğu finansallarında kar tahminlerini aşarken şirket 2020 yılı beklentilerini yukarı yönlü revize etmesi sonrasında yüzde 2,4 oranında değer kazanımı elde etti.

Johnson & Johnson 2019 yılı dördüncü çeyrek finansallarında hisse başı karını 1,88 $ ile beklentilerin üzerinde açıkladı. Ancak şirket toplam satışlarınla bir miktar beklentinin altında kalırken, gün sonu kapanışını yüzde 3,4 oranında değer kazanımı ile tamamladı.

Apple’ın önümüzdeki ay maliyeti düşürerek daha ucuz iPhone’lar üretmeye başlayacağını açıklamasının akabinde Apple hisseleri yüzde 0,4 oranında değer kazanımı elde etti.

Boeing’in 737 MAX uçuşlarının 2020 yılı ortalarını bulacağını açıklamasının akabinde şirket kayıplarını yüzde 1,4 eksi ile ikinci güne taşıdı. Ayrıca şirkete ilişkin Vertical Research tarafından beklentilerin aşağı yönlü revize edilmesinin de Boeing hisselerindeki satış baskısını arttırdığı söylenebilir.

JPMorgan, şirket CEO’su Jamie Dimon tarafından büyüyen ekonominin fiyatlar üzerinde etkili olduğuna ilişkin gelen açıklamaların akabinde şirket hissesi yüzde 0,1 oranında değer kaybına uğradı. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Dimon, ayrıca CNBC’ye kapitalizmin mükemmel olmadığını, ancak bugünün sorunlarını çözebileceğini dile getirdi.

Diğer taraftan Netflix ve United Airlines açıklamış olduğu finansallarındaki zayıflık nedeniyle günü değer kaybı ile sonlandırdılar.

Tesla hisselerine ilişkin beklentilerin Wedbush tarafından 370 $’dan 550 $’a yükseltilmesi sonrasında şirket hissesinde yüzde 8,6 oranında değer kazanımı meydana geldi. Piyasa değeri 100 milyar doları aşan Tesla hisselerinin dünyanın en büyük üreticilerinden olan Volkswagen’i geride bıraktığı görülüyor.

Avrupa satın alma fonu Eurazeo, ödeme şirketi Planet’in satışının hazırlanması için Citigroup ve Evercore ile işbirliği içerisinde olduğunu açıkladı.

G10’daki Gelişmeler

İngiltere’de parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası’nda Brexit yasa tasarısı konusunda görüşmeler tamamlanırken, gözler şimdi Kraliçe II. Elizabeth’in onayına çevrildi. Bu onayın gerçekleşmesi sonrasında İngiltere’nin 1973’te katıldığı Avrupa Birliği’nden 31 Ocak tarihinde ayrılığı gerçekleşecek.

Asya’daki Gelişmeler

Çin’de corona virüsünü kontrol etmek için bazı adımlar atıldığı belirtildi.

https://www.yf.com.tr/media/report/yurtdisi-piyasalar-bulteni-23-01-2020-14-33

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu