Dış HaberlerHaberler

Asya Corona virüsü nedeniyle satışta

2020 mali varlıklarla ilgili tahminlerin her hafta değiştiği, yine de yanlış çıktığı yıl olarak tarihe geçebilir. Daha Ocağı kapatmadık, gri…

2020 mali varlıklarla ilgili tahminlerin her hafta değiştiği, yine de yanlış çıktığı yıl olarak tarihe geçebilir. Daha Ocağı kapatmadık, gri ve kara kuğular ufku kararttı. Yıla Faz 1 Ticaret Antlaşması coşkusu ile başlayıp “nurlu ufuklara doğru” marşını haykıran yatırımcılar önce İran’li General Süleymani suikasti ile sarsıldı. Fakat, derhal “yıkılmadım, ayaktayım” sesleriyle atağa kalktı ki…..Çin’in Wuhan Kenti’nde patlak veren SARS benzeri corona-virüs moralleri bozdu.

Çarşamba günü Beijing’in hastalığın yayılmasını önlemek için etkin tedbirler alacağı vaadine inanan yatırımcılar piyasalara geri döndüler, fakt bu sabah Wuhan Kenti’nin fiilen karantinaya alınması ve vaka sayısının resmi kayıtlara göre 400, yabancı tıp uzmanlarına göre 2.000’i geçmesiyle, Asya borsalarında sert satışlar baş gösterdi.

TSİ ile 08:00’de Nikkei %1, Şangay %1.5, Hong Kong %1.65, G Kore KOSPİ ise %0.75 değer yitiriyor. Dolar yen ve Çin yuanı’na karşı güçlenirken, altında ufak çaplı hedge alımları, petrolde global yavaşlama korkusunu yansıtan satışlar var.

Dünya Sağlık Örgütü bugün toplanarak uluslararası acil durum ilan etme önerisini tartışacak. CNBC’ye konuşan Independent Strategy firması global stratejisti David Roche “Bekleyeceğiz” dedi. “Herşey Çin Yeni Yıl tatili sonrası netlik kazanacak”. “Tatil ziyaretlerinden sonra virüsün yayılma hızı, öldürücülüğü ve tedbirlerin etkinliğini ölçme şansımız olacak”.

Tıp uzmanlarına göre yeni corona-virüs SARS kadar öldürücü değil, ama şimdiden Asya’nın geneli ve Avustralya ve ABD’ye yayılmış olması kaygıları artırıyor. Zaten toparlanmkta güçlük çeken Çin ekonomisi salgın halinde turizm, sivil havacılık, gıda imalatı gibi sektörlerde iyice ivme kaybederek dünyaya durgunluk ihraç edebilir.

Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca Türkiye’de henüz vaka tespit edilmediğini, eczanelerde yeterli grip ilacı stoğu bulunduğunu beyan etti.

Kaynak
Para Analiz

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu