Politika

“Ateşkes bitti açıklamasının sahada karşılığı yok”


© Reuters.

– Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya’da ateşkesin sona erdiğine yönelik açıklamaların sahada bir karşılığı yok, dedi. Bölgedeki durumu değerlendiren Akar’ın açıklamaları:

“Ateşkesin çöktüğünü söyleyemeyiz, çok erken bir yorum olur. Libya’daki ateşkese dair metinlerde bir tartışma yok, yansıyan bilgilere göre Hafter tarafı zaman istedi, ipi koparmadılar Pazar günü Berlin Konferansı’ndan sonuç çıkabilir. Libya’da bundan sonra Putin ve ekibinin çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyoruz, muhatabımız Ruslardır. Rusya’dan S-400’Ü aldık, kurulum çalışmaları devam ediyor. Tam yetenek olayı Nisan-Mayıs ayında gerçekleşecek.”

Dün TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akar, “Devamlı karadan ve havadan yapılan saldırılar bu insanları son derece eza, cefa şeklinde hayatlarını zorlaştırmakta. Bunlar bir ölçüde durmuş durumda. Ateşkese büyük ölçüde uyuluyor. Ayın 12’sinden itibaren başlayan ateşkes var biliyorsunuz, buna uyulması için gayret gösteriyoruz, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rusya ile yakın temas içindeyiz, onlarla görüşüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce yapılan açıklamalar çerçevesinde mutabakatların sürdürülmesi için her türlü desteği ve liderliği yapıyorlar. Biz bu çerçevede önümüzdeki dönemde de aynı tempoda, şiddette çalışmalarımızı sürdürüceğiz. Bir şeklide hem İdlib’de hem de Libya’da siyasi bir çözümle oradaki sulhun sükunun sağlanması için gayretlerimizi göstereceğiz. Taraflarla temasımızı sürdürüyoruz. Umudumuz, dileğimiz bir an önce barışın, huzurun hem İdlib hem Libya’da gelmesi ve akan kanın durması, insanların normal hayatlarına dönmesi. Bu konuda elimizden gelen neyse yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın programını siz de takip ediyorsunuz, liderlerle konuşuyor, görüşüyor. Amacımız, maksadımız hem bölgemizde hem çevremizde barış ve huzurun hakim kılınması.” İfadelerini kullanmıştı.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu