Döviz

BIST 100 Endeksi’nde düşüş hızlandı, Dolar/TL 6,02’de işlem görüyor

© Reuters.

Investing.com – ABD’de tarım dışı istihdam, Ocak ayında 225 bin ile beklentileri aşarken Aralık rakamı da 147 bine revize edildi. Aylık %0,2 ile beklenti altında kalan ücretler yıllık %3,1’e yükselirken Aralık oranı da %2,9’dan %3’e revize edildi. İşsizlik oranı ise %3,5’ten %3,6’ya yükseldi.

Geçen hafta içinde açıklanan PMI, ADP istihdam ve siparişler gibi önemli verilerin de son ayların en yükseğinde gelmesiyle tarafındaki yükseliş hızlandı. Endeks Cuma günü 98,72 seviyesine çıkarak 11 Ekim sonrası en yüksek seviyeyi gördü ve haftalık bazda ise Ağustos sonrası en hızlı artışı yaşadı.

Haftalık bazda dolar, geçen hafta hem majör hem de gelişen ülke paralarının neredeyse tamamı karşısında değer kazandı. 1,0940 ile 8 Ekim sonrası en düşük seviyeye gerilerken ’de de 1,2875’i düştü.

Hem küresel gelişmeler hem de ekonomik göstergelerin doları desteklemesi ile gelişen ülke paraları geçen haftayı kayıpla kapattı. Yeni haftanın ilk işlem gününde DXY 98,70 yakınında yatay seyir izlerken , ruble, peso, ve koruna gibi gelişen ülke paraları sınırlı da olsa toparlanma gösteriyor. ve riting ise bugün dolar karşısında hafif düşüşte

Hafta içinde 5,98 üzende işlem gören Cuma günü 6,0475 seviyesine çıkarak (Ağustos’taki saatlik hareket hariç) 29 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi gördü. BDDK, hafta sonu, bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri swap işlemlerinde özkaynaklarına göre %25 olan sınırlamayı %10’a çektiğini açıkladı. Karar sonrası gün içi en düşük 5,9750 seviyesini gören kuru yeniden 6,02’ye yükseldi.

Bugün yurt içinde Kasım ayı işsizlik rakamları açıklandı ve TÜİK verilerine göre oranı Kasım’da %13,3 olurken işsiz sayısı 2018 yılının Kasım ayına göre 327 bin kişi artarak 4 milyon 308 bin kişi oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 145 bin kişi azalarak 28 milyon 169 bin kişi, istihdam oranı ise 0,9 puanlık azalış ile %45,6 oldu. Ocak ve Şubat 2019’da %14,7 ile son 15 yılın zirvesine çıkan işsizlik oranında sınırlı gerileme olmasına karşın halen son yılların en yüksek oranı korunuyor.

Veri akışının zayıf olduğu bugün tarafında ise son haftaların en sert düşüşü yaşanıyor. Cuma gününü 121,015 puandan kapatan endeks bugün 117 bin altına geriledi ve günlük bazda %3’e yakın kayıp yaşıyor.

Küresel piyasalarda hisse senetleri bugün düşüşte, yurt içinde ise Suriye başlıklı jeopolitik risklerin devam etmesiyle endekste kayıp var.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı