Döviz

BIST %2,5 oranında geriledi, Dolar/TL 6,17’yi aştı

© Reuters.

Investing.com – 6 hafta üst üste yükseliş yaşayan kuru bugün 6,17 seviyesini aşarak kazancını 7. haftaya taşıdı. Kurda yaşanan yükselişte hem küresel hem de yurt içi gelişmeler etkili oluyor. ’nin 100,0 seviyesine çıkarak son 4 ayın zirvesini görmesiyle tüm gelişen ülke paralarında düşüş yaşandı ve TL de bu süreçte değer kaybetti. Öte yanda risk iştahının azalması ve güvenli varlıklara talep olması da yine gelişen ülke varlıklarını baskıladı.

TCMB’nin Ocak ve Şubat aylarında da faiz indirimine devam etmesiyle kredi faizleri gerilerken mevduat faizlerinde de ciddi düşüşler yaşandı, bu da döviz talebini artırdı. Ayrıca negatif faiz yatırımcıların da çıkışında etkili oluyor.

Siyasi tarafta ise ABD ile S400 konusunda ilerleme sağlamazken Rusya ile İdlib konusundaki anlaşmazlık jeopolitik riskleri artırdı. Rejim güçlerine bu ay sonuna kadar belirtilen bölgeden çekilmeleri için süre verilmişti ve Rusya ise bu süreçte heyetler arasın görüşmeler gerçekleştiriyor. 5 Mart’a kadar ise üst düzey görüşmelerin yapılması bekleniyor.

Küresel ve yurt içi risklerin yüksek olduğu bu süreçte 113 bin puan altına gerilerken 6,1730’a çıkarak 10 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi, 6,7535’e çıkarak 29 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi ve 6,3540’a çıkarak (Ağustos’ta Asya seansındaki atak hariç) 27 Eylül 2018 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Ocak ayında 240 bp seviyesine gerileyen 5 yıllık risk primi ise 306 bp seviyesinde ve 2 yıllık gösterge faiz de %11,78’de.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı