Hisse Senedi Analizi

BİST-30 Endeksi, En’lerin (VAKBN, SAHOL, THYAO) Teknik Analizi


Borsa İstanbul üzerinde işlem gören ve Endeksi dahilinde yer alan, gün içerisinde en çok artan, en çok azalan ve en çok hacim yaratan firmaların teknik analizi yapılmaktadır. Bu raporda yer alan yorum ve tavsiyeler, yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Teknik Analiz:

VAKBN

BİST-30 Endeksi dahilinde gün içerisinde en çok artış yaşanan hisse, güne 6.53 seviyesinde açılış yaparken, % 3.85 değer kazancı ile 6.75 seviyesinde işleme kapandı. Günlük en yüksek 6.76, en düşük 6.51 seviyesinde işlem gördü. Günlük işlem hacmine baktığımızda 41,367,632 TL olarak gerçekleşti. 6.38 – 6.57 bandı kısa vadeli destek ile direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bollinger bantlarına baktığımızda, hisse senedinin seviyesi direnç seviyesine yaklaşmaktadır. Kapanış fiyatlarına baktığımızda ise son beş günlük hareketli ortalama 6.44 seviyesi, son 20 günlük hareketli ortalama 5.83 seviyesini yukarı kestiği gözlemlenmektedir. Teknik göstergelerden trendin yönünü belirlemek için kullanılan MACD ve CCI endekslerine bakıldığında aşağı yönlü bir trend beklenmektedir. Aşırı alım/satım durumunu gözlemlemek için kullanılan RSI ve Stokastik endekslerine bakıldığında Aşırı bir satım beklenmektedir. Tüm piyasa koşullarında kullanılan Momentum ve DMI endekslerine bakıldığında satış yapılması önerilmektedir. İşlem hacmine dair kullanılan MFI endeksine bakıldığında satış yapılması önerilmektedir. İlgili teknik gözlemlere dayanarak tavsiyesi Sat olarak açıklanabilmektedir.

Destek

6.38, 6.27, 6.19

Direnç

6.57, 6.65, 6.76

Göstergeler

MACD : SAT – CCI : SAT – RSI : SAT – Stokastik : SAT – Momentum : SAT – DMI : SAT – MFI : SAT

Teknik Analiz:

SAHOL

BİST-30 Endeksi dahilinde gün içerisinde en çok düşüş yaşanan hisse, güne 10.56 seviyesinde açılış yaparken, % -0.85 değer kaybı ile 10.45 seviyesinde işleme kapandı. Günlük en yüksek 10.6, en düşük 10.39 seviyesinde işlem gördü. Günlük işlem hacmine baktığımızda 16,962,998 TL olarak gerçekleşti. 10.44 – 10.62 bandı kısa vadeli destek ile direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bollinger bantlarına baktığımızda, hisse senedinin seviyesi direnç seviyesine yaklaşmaktadır. Kapanış fiyatlarına baktığımızda ise son beş günlük hareketli ortalama 10.42 seviyesi, son 20 günlük hareketli ortalama 9.99 seviyesini yukarı kestiği gözlemlenmektedir. Teknik göstergelerden trendin yönünü belirlemek için kullanılan MACD ve CCI endekslerine bakıldığında aralarında uyuşmazlık bulunmaktadır, diğer endekslere de bakılması gerekmektedir. Aşırı alım/satım durumunu gözlemlemek için kullanılan RSI ve Stokastik endekslerine bakıldığında aşırı bir alım/satım beklenmemektedir. Tüm piyasa koşullarında kullanılan Momentum ve DMI endekslerine bakıldığında aralarında uyuşmazlık bulunmaktadır, diğer endekslere de bakılması gerekmektedir. İşlem hacmine dair kullanılan MFI endeksine bakıldığında yatay bir piyasa seyrinde olmakla birlikte bir trend izlenmemektedir. İlgili teknik gözlemlere dayanarak tavsiyesi Nötr olarak açıklanabilmektedir.

Destek

10.44, 10.35, 10.26

Direnç

10.62, 10.71, 10.8

Göstergeler

MACD : SAT – CCI : NÖTR – RSI : NÖTR – Stokastik : NÖTR – Momentum : SAT – DMI : NÖTR – MFI : NÖTR

Teknik Analiz:

THYAO

BİST-30 Endeksi dahilinde gün içerisinde en çok hacim yaratan hisse, güne 15.08 seviyesinde açılış yaparken, % 0.33 değer kaybı ile 15.08 seviyesinde işleme kapandı. Günlük en yüksek 15.25, en düşük 15.04 seviyesinde işlem gördü. Günlük işlem hacmine baktığımızda 96,918,248 TL olarak gerçekleşti. 14.88 – 15.2 bandı kısa vadeli destek ile direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bollinger bantlarına baktığımızda, hisse senedinin seviyesi direnç seviyesine yaklaşmaktadır. Kapanış fiyatlarına baktığımızda ise son beş günlük hareketli ortalama 14.91 seviyesi, son 20 günlük hareketli ortalama 14.4 seviyesini yukarı kestiği gözlemlenmektedir. Teknik göstergelerden trendin yönünü belirlemek için kullanılan MACD ve CCI endekslerine bakıldığında aşağı yönlü bir trend beklenmektedir. Aşırı alım/satım durumunu gözlemlemek için kullanılan RSI ve Stokastik endekslerine bakıldığında aşırı bir alım/satım beklenmemektedir. Tüm piyasa koşullarında kullanılan Momentum ve DMI endekslerine bakıldığında aralarında uyuşmazlık bulunmaktadır, diğer endekslere de bakılması gerekmektedir. İşlem hacmine dair kullanılan MFI endeksine bakıldığında yatay bir piyasa seyrinde olmakla birlikte bir trend izlenmemektedir. İlgili teknik gözlemlere dayanarak tavsiyesi Nötr olarak açıklanabilmektedir.

Destek

14.88, 14.73, 14.56

Direnç

15.2, 15.37, 15.52

Göstergeler

MACD : SAT – CCI : SAT – RSI : NÖTR – Stokastik : NÖTR – Momentum : SAT – DMI : NÖTR – MFI : NÖTR

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu