Endeks Analizi

BİST’teki tırmanış neden ivme kazandı?


Libya’da ateşkesin netlik kazanması, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ek kısıntı uygulamasının olmadığının açıklanması BİST’teki talepli seyrin devamını sağlıyor. Endeks 123 bin puana dayandı. 122 bin 700’de dengelendi. Uluslararası kredi kuruluşu Moody’s’ Türkiye’de son açıklanan konut satış verilerinin gayrımenkul sektöründe toparlanmaya işaret ettiğini, bu durumun ise bankaların notları açısından olumlu olduğunu belirtiyor. Bu gelişme gayrimenkul sektöründe doping etkisi meydana getirdi. Moody’s’e göre gayrımenkul sektöründeki toparlanma bankaların sorunlu kredilerini azaltacağını ve kredi hacimlerini artıracağını ifade ederek bu tablonun, bankaların kredi notlarını pozitif etkileyeceğini öngörüyor Endeks 2.30 sentteki tarihi zirveye yürüyor.

Uluslararası kredi kuruluşu Fitch’in Türkiye’ye yönelik olarak yüksek enflasyon ve reel faizlerdeki sert düşüşün kredi notu üzerinde baskı meydana getirdiği değerlendirmesi Türk Lirasının zayıflamasına yol açtı. için 5.95 TL’de kritik bir direnç seviyesi oluştu. Kamu bankaları bu seviyenin aşılmasını istemediği için yükseliş sınırlı kalıyor.

Dolar endeksinde görülen güçlenmeye ve küresel jeopolitik risklerin azalması ve ABD – Çin arasında imzalanan birinci faz ticaret anlaşmasına rağmen altın yüksek seviyesini koruyor. Çin merkez bankasının 4.15 olan faizleri sabit tutmasının ardından para birimi Yuan’ın 6.84 düzeyine ulaşarak son 1 yılın en yüksek seviyesine tırmanması altına destek veriyor. 1559 dolardaki ons, 1550 dolar desteği üzerinde kaldığı sürece 1575 dolar direncini test edebilir.

Feragat: UYARI – SPK\’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete\’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: \”Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sitede sunulan görüş, bilgi ve veriler, yatırımcılara, kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte olup, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Necmettin Batırel\’in herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu