Kripto Para

Bitcoin Gold, Yüzde 51 Saldırısına Uğradı!


© Reuters.

Lider kripto para birimi (BTC) hard fork’u (BTG), 23 ile 24 Ocak tarihlerinde bir başla saldırıya daha uğradı. Ağda egemenliği elde eden saldırganlar, yaklaşık olarak 29 bloğu ortadan kaldırdı ve %51 saldırısı yaptı.

Basına yansıyan haberlerde bu sayede 7.000 BTG’lik bir kayıp yaşandığı belirtiliyor. İki günlük fiyat verilerine göre ise saldırganlar yaklaşık olarak 70.000 dolarlık bir gelir elde etti.

Bitcoin Gold Yine Saldırı Yaşadı
Bitcoin Gold’un blockchain ağı geçtiğimiz Mayıs ayında da %51 saldırısı geçirmişti. O tarihlerdeki saldırıda 18 milyon dolarlık bir kayıp yaşandı. Bitcoin hard fork’u olmasına rağmen SHA256 konsensüs algoritması kullanmayan BTG, bu özelliği ile BCH veya BSV’den ayrılıyor. BTG bunun yerine Equihash algoritmasını kullanıyor ve GPU ile madencilik yapılmasının önünü açıyor.

Bitcoin Gold’un geliştiricileri GPU ile madencilik yapılabilen bir Bitcoin fork’u oluşturulmasının daha merkeziyetsiz bir ağ oluşturulmasını sağlayacağını düşünüyorlardı. Buna rağmen işler planlandığı gibi sonuçlanmadı ve BTG söz konusu algoritması yüzünden sık sık %51 saldırılarına maruz kalıyor. Bitcoin Gold bundan iki sene önce yaşadığı saldırıdan sonra bunları önlemek için hard fork yapacağını belirtse de, alınan önlemler yeterli olmamış gibi gözüküyor.

Bitcoin Gold fiyatı yaşanan saldırı ile beraber de yeniden düşüşe geçti. Saldırganların elde ettikleri BTG’leri adres ve işlem karıştırma hizmetleri ile takip edilmesi imkansız bir hale sokacakları tahmin ediliyor.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu