Kripto Para

Bitcoin’den ‘türetilen’ Cardano eUTxO; ‘yenilik’ mi yoksa ‘replikasyon’ mu?

Cardano  özellikle Alonzo yükseltmesinden önce ve hemen sonra olmak üzere bu yıl çok fazla FUD ile karşılaştı. Ayrıca, kurucu Charles Hoskinson da olumsuz bilgi yaymak için medya kanallarını işaret etti.

Bunun ışığında, IOHK CTO’su Romain Pellerin Thinking Crypto sunucusu Tony Edward ile konuştu ve insanların Cardano hakkında sahip olduğu bazı yanlış anlamaları düzeltti. Pellerin ayrıca NFT’ler ve CBDC’ler hakkındaki görüşlerini de paylaştı.

Bir uzman karşılaştırır…

Edward ilk olarak Cardano ile ilgili herhangi bir yanlış anlama olup olmadığını sordu. Buna cevaben, IOHK yöneticisi kuru bir şekilde, endüstrinin “yorum yapmaktansa yazmakta (daha iyi) olması gerektiğini” yanıtladı.

Tartışmalı eUTxO muhasebe modeline gelince, bazı kullanıcılar bunun blok başına yalnızca bir işlem alabileceğini iddia etmişti. Pellerin ise modeli bir ağaçla karşılaştırdı ve yaprakların işlemleri temsil ettiğini açıkladı. Bu arada, Ethereum’un modelini bir bankanınkiyle karşılaştırdı.

Cardano’nun beş yılda 1 milyar insanı bünyesine katma hedefiyle ilgili olarak Pellerin, işlemlerin gerçekleşmesini sağlayacak bir katman 2 ölçeklenebilirlik çözümü olan Hydra’dan bahsetti kısmen zincir dışı .

Pellerin ayrıca, Cardano’nun eUTxO modelinin Bitcoin’den nasıl “türetildiğine” işaret ederek kral parayı tartıştı. Ancak, , Cardano’nun “yenilikçi” olduğunu ve “kopyalama” yapmadığını belirtmekte gecikmedi. Ayrıca izleyicilere Bitcoin’in bir iş kanıtı konsensüs mekanizması kullandığını, Cardano’nun ise hisse kanıtı kullandığını hatırlattı.

Sosyal medyada “ sürekli mücadeleyi ” ve projelere karşı koordineli kampanyaları eleştiren Pellerin , ,

dedi.

“Çünkü doğası gereği blockchain’in yarın internetin güven katmanı olmasını istiyorsanız, ağları bağlamanız, işbirliği yapmanız gerekiyor.”

Cardano ve CBDC’ler mi?

Edward, Pellere’ye Cardano’nun bir CBDC oluşturmak için bir merkez bankasıyla çalışıp çalışamayacağını sordu. Pellerin  dedi ki ,

“CBDC’lere Afrika ülkeleri bağlamında bakmakla gerçekten ilgileniyorum çünkü onlar finansal sistemlerini senkronize etmeye çalışıyorlar…”

Varsayımsal bir durumda, Pellerin CBDC sahiplerinin Cardano ana ağına muhtemelen stablecoin kullanarak bağlanacağını önerdi. Daha önce bildirildiği gibi Cardano, Etiyopya Eğitim Bakanlığı dahil olmak üzere Afrika’daki projeler üzerinde çalıştı.

Metaverse’deki Cardano

Pellerin, Cardano ekosistemindeki NFT’ler ve oyun konusunda gözle görülür bir şekilde heyecanlandı. dedi ,

“İçeriği onaylamak için blok zincirinin çok ilginç bir kullanımı – örneğin dijital içeriği onaylamak gerçek dünya nesnesinden daha kolaydır.”

Ayrıca bu alanda daha fazla yenilik öngördü. Ancak Pellerin, NFT sahipliğinin farklı ülkelerdeki fikri mülkiyet yasalarıyla nasıl çalışacağını merak etti.

Son olarak Cardano’ya geldiğinde, ağ üzerinde NFT tabanlı bir oyun olan CryptoBison’u kurmak için devam eden çabalardan bahsetti.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: