Kripto Para

Bitcoin’e (BTC) Yeni Bir Fork Mu Geliyor?

(BTC) 2020 yılı içerisinde uzun süreden sonra ilk defa fork yaşayabilir. Daha önceki (BCH) hard fork’u gibi büyük bir değişim olmasa da, Taproot/Schnoor olarak bilinen soft fork’un teklifi resmi olarak yapıldı. Söz konusu soft fork teklifi bir dizi Bitcoin Geliştirme Protokolü (BIP) şeklinde gerçekleştirildi ve Bitcoin ağında beklenen değişim için harekete geçildiği kesinleşti.

Bitcoin Taproot ve Schnorr Güncellemelerine Kavuşacak Mı?
Aslında Taproot ilk olarak Bitcoin çekirdek geliştiricilerinden Greg Maxwell tarafından 2018 yılının Ocak ayında ortaya atılmıştı. Teklifi ilk yapan Maxwell olsa da bu öneriyi geliştiren başka bir çekirdek geliştirici Pieter Wuille oldu. Wuille’nin dokunuşları ile Taproot teklifi direkt olarak Schnorr soft fork’u ile birleştirilmiş oldu.

The Block’un aktardığı habere göre tekli edilen soft fork Bitcoin’in çok ihtiyaç duyduğu ekstra gizlilik özelliğini getirmeyi hedefliyor. Bitcoin ağındaki işlemler halihazırda alıcı ve gönderici bilgilerini bir yere kadar gizlese de, yapılan işlemler blockchain üzerinden görüntülenebilmekte. Buna ek olarak ağdaki ufak birkaç detay daha çeşitli araçlarla görülebiliyor.

Wuille BTC ağına tam gizlilik getireceğini belirttiği değişimler için 16 Ocak tarihinde GitHub üzerinde resmi teklifi yayınladı. 340, 341 ve 342 numaralı geliştirme protokollerinin onay alması, bunların yakın zamanda Bitcoin ağına uygulanacağı anlamına geliyor.

Bitcoin’e ek gizlilik özelliği gelmesi ilk başta olumlu gözükse de, bu durumun dezavantajları da bulunuyor. Birçok gizlili odaklı kripto para buradaki haberden de okunabileceği üzere bazı borsalardan tam olarak bu sebeple delist edilmekte. BTC’nin gizliliğinin de yükseltilmesi, regülatörlerin bu yöndeki baskılarını arttırmalarına sebep olabilir.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu