Kripto Para

Bitcoin’in kısa vadeli sahiplerinin etkisi hakkında bunu bilmiyor olabilirsiniz.

Bitcoin, baskı zamanında, 29.583 $’lık dip seviyesinden %12.74’lük bir yükseliş trendinin ardından yavaş ve istikrarlı bir şekilde toparlanıyordu. Aslında, Ocak 2021’de görülenle aynı aralıkta işlem görüyordu. Bununla birlikte, kripto fiyatı en iyiye dönmüş olsa da, Bitcoin’in zincir üstü verilerinde hala yanlış giden bir şeyler var mı?

Ocak 2021 – Temmuz 2021

Bitcoin’in yükselen fiyatı 2020’nin 4. çeyreğinde çok dikkat çekti. Aslında, araştırma raporuna göre, üzerinde işlem yapan 30 günlük ortalama Günlük Aktif Adres [DAA] sayısı Bitcoin blok zinciri, %20 artarak 950.000’den 1.15 milyona yükseldi.

Bu eğilim 2021’in ilk çeyreğinde biraz yavaşlamış olsa da, dünyanın en büyük kripto para biriminin değeri kısa süreliğine de olsa 60.000 doları aştığından yine de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,37 milyon adrese ulaştı.

Kaynak: IntoTheBlock

Bitcoin, Mayıs ayında 65.000 dolara yakın tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve ardından kripto fiyatı düşmeye başladı ve piyasada büyük satış baskısı yarattı.

Günlük Aktif Adresler

Şimdi, fiyat şu anda Ocak 2021 başlarındaki seviyelerinde olmasına rağmen, DAA’lar bu Haziran’da iki yılın en düşük seviyesini gördü. Bu bulgu, yukarıda bahsedilen çarpışmadan sonra zincir üstü aktivitenin önemli ölçüde düştüğünün göstergesidir. Yazma sırasında, DAA’lar 800.000 aktif adresteydi ve aynı düşüş eğilimi devam ediyor.

DAA’lardaki bu düşüş, kısa vadeli sahiplerin karlarını gerçekleştirmesi ve piyasadan çıkmasıyla övünebilir. Kısa vadeli yatırımcılar, adından da anlaşılacağı gibi, piyasada yalnızca kısa bir süre için bulunurlar. BTC düşüş trendine girerken, bu yatırımcıların çoğu piyasadan çıktı. Bu gözlem, Bitcoin’i bir ayın altında tutan adreslerin sayısının da bir yılın en düşük seviyesini belirlediği gerçeğiyle desteklenebilir.

Kaynak: IntoTheBlock

Sahipler nasıl tepki verdi?

STH adreslerinin sayısı %20’den fazla düşerken, hacim yalnızca %2 azaldı. Bu bulgunun anlamı, perakende yatırımcıların sadece küçük bir hacmi yönetip piyasadan ayrıldığıdır. Ancak, hepsi piyasadan kârla çıkmadı.

Verilere göre, Bitcoin’i basım fiyatının %14’ü içinde satın alan adreslerin %70’i zarardaydı. Bu, birçok yatırımcıın ya fiyat düştüğünde bile kırılmaya çalıştığını ya da panik sattığını gösterdi.

Aksine, Uzun Vadeli Sahipler Bitcoin’lerine bağlandılar ve değişken piyasaya rağmen satış yapmadılar. Bitcoin tutan tüm adresleri kapsayan Global Para Girişi/Çıkış (GIOM) endeksi, tüm Bitcoin adreslerinin %70’inin “parada” veya gerçekleşmemiş kazançlarla pozisyonları elinde tuttuğunu kaydetti.

Kaynak: IntoTheBlock

Bu nedenle, LTH’ler hala kârdayken, hakim piyasa son alıcılardan daha az satış baskısı görüyor. Ani direnç seviyelerini kırma şansı varsa, Bitcoin fiyatının bu olumlu duyguyu ileriye taşıması gerekiyor.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: