EkonomiHaberlerTürkiye

Borsada dengelenme – Bloomberg HT

Tahvil getirilerinin riskli varlıklar üzerinde yarattığı baskı ABD’de beklentilere paralel gelen Şubat enflasyonu sonrasında azalırken, Borsa İstanbul da bundan pozitif katkı gördü.

Güne yüzde 0,62 yükselişle 1.574 puandan başlayan endeksi seansın ilk bölümünde 1.580 seviyesini test etti. Endekste takip eden bölümde 1.575 puan seviyesinde dengelenme görüldü.

Bir dönemdir borsada etkili olan sanayi endeksinde pozitif ayrışma yeni işlem gününde de sürdü. Bankacılık endeksi yatay bir seyir izlerken, sanayi endeksinde yükselişi yüzde 0,5’i aştı.

Seansın ilk bölümünde endekse puan bazlı en fazla katkıyı yapan hisseler arasında BİM, Sasa ve Ford Otosan öne çıktı.

ABD tahvil getirilerinde düşüş

Küresel piyasaların yakından izlediği ABD tahvil ihaleleri ve enflasyon verileri açıklanırken, piyasalarda yeniden değerleme rotasyonunun öne çıktığı görüldü.

Wall Street’de yeniden “değerleme rotasyonunun” etkili olduğu bir günde, teknoloji endeksi Nasdaq günü hafif ekside tamamlarken, Dow Jones yüzde 1,46, S&P 500 yüzde 0,60 yükseldi.

Yeni işlem gününde ilk vadeli işlemlerde tüm ABD endekslerinde yükseliş gözlendi. Asya borsaları da Avustralya hariç artıda. Bu hafta devlet destekli fonların alıma geçerek müdahale ettiği Çin borsasında günlük yükseliş yüzde 2’yi aştı

10 yıl vadeli ABD tahvillerinin getirisi Çarşamba günü yapılan ihale sonrası bir ara yüzde 1,565’e çıksa da ülkede açıklanan ılımlı enflasyon verilerinin de etkisiyle kapanışı yüzde 1,5178’den gerçekleştirdi. Yeni işlem gününde ise ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,48 seviyesinin altını gördü.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: