Görüş

Bugün PMI Verileri Etkili Olacak

Virüsün piyasalar üzerindeki etkisi sürüyor. Hafta başından bu yana borsalarda satış etkili olurken, bu sabah karışık bir görünüm ortaya çıkıyor. Asya’da Çin’de piyasalar yeni yıl nedeniyle uzun bir tatile girerken; Nikkei, Hang Seng hafif artıda. Teknoloji hisselerinin desteğiyle günü hafif artıda tamamlayan S&P 500 ise vadeli işlemlerde yatay. Bu hafta 8 haftanın en düşük seviyesini test eden varil fiyatı vadeli işlemlerde bugün biraz yükselse de haftalık bazda %5’e yakın aşağıda seyrediyor.

Haftanın dördüncü işlem günüde, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile açıklanan Tüketici Güveni Ocak ayında yüzde 0,1 oranında artarak 58,82 oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Davos’ta katıldığı oturumda Türkiye’nin borç karnesinin çok sağlam olduğu yönündeki açıklamaları takip edilirken, Gün içerisinde, TCMB’nin yayımladığı para politikası kurulu toplantı özetinde “Enflasyon beklentilerinde iyileşme sürüyor. Dezenflasyon süreciyle birlikte toparlanma devam edecek” ifadelerinin vurgulandığı gözlendi. ABD’de ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları 18 Ocak’ta sona eren haftada 214 binlik beklentiler karşısında 6 bin artışla 211 bin oldu. Piyasaların odağı Davos zirvesinden gelen açıklamalar ve Çin’de ortaya çıkan korona virüsü üzerinde olmaya devam ederken, gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte kurun kazançlarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,93 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 5,95, 5,97 ve 6,00 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 5,91, 5,89 ve 5,87 destek seviyeleri takip edilebilir.

Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası 2020’nin ilk toplantısında beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25’te sabit tuttuğu izlendi. Kararın ardından düzenlenen basın toplantısında enflasyonda bir miktar ılımlı artış sinyalleri olduğunu belirten AMB Başkanı Christine Lagarde’ın enflasyon beklentisi göstergelerinin istikrar kazandığının altını çizerken, “Yapısal reformlara başlanmalı.” diyerek hükümetlere uzun vadeli büyüme potansiyeli artırma çağrısında bulunduğu gözlendi. Yurt içerisinde ise TUİK ve TCMB işbirliği ile açıklanan Tüketici Güveni Ocak ayında yüzde 0,1 oranında artarak 58,82 oldu. Gün içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın Davos’ta yaptığı açıklamalar ve TCMB’nın yayımladığı para politikası kurulu toplantı özeti takip edildi. ABD ile AB arasında ticari konularda uzlaşma sağlanamaması durumda ithal otomobillere ilave vergi uygulamakla tehdit etmesinin Euro üzerindeki baskıları izlenmeye devam edilirken, gün sonunda çaprazın yatay hareketini sürdürdüğü gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 6,56 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 6,58 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 6,54, 6,52 ve 6,50 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 6,58, 6,60 ve 6,62 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası 2020’nin ilk toplantısında beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25’te sabit tuttuğu izlendi. Kararın ardından düzenlenen basın toplantısında enflasyonda bir miktar ılımlı artış sinyalleri olduğunu belirten AMB Başkanı Lagarde’ın enflasyon beklentisi göstergelerinin istikrar kazandığının altını çizerken, “Yapısal reformlara başlanmalı.” diyerek hükümetlere uzun vadeli büyüme potansiyeli artırma çağrısında bulunduğu takip edildi. Gün içerisinde, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 18 Ocak’ta sona eren haftada 214 binlik beklentiler karşısında 6 bin artışla 211 bin oldu. ABD ile AB arasında ticari konularda uzlaşma sağlanamaması durumda ithal otomobillere ilave vergi uygulamakla tehdit etmesinin Euro üzerindeki baskıları izlenirken, piyasaların odağı Davos zirvesinden gelen açıklamalar ve Çin’de ortaya çıkan korona virüsü üzerinde olmaya devam edildi. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte paritenin kayıplarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,1050 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,1080 direnç seviyesinin altında kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,1020, 1,1000 ve 1,0970 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Paritenin yukarı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,1080, 1,1100 ve 1,1200 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Haftanın üçüncü işlem gününde, piyasaların Çin’de ortaya çıkan korona virüsün yayılmasının olası etkilerini değerlendirmeleri ile birlikte günün ilk yarısındaki gerilemesini terse çevirerek yatay hareketini sürdüğü takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise , yatırımcıların dikkatlerini yayılmakta olan korona virüsü kontrol altına alma çabalarına yöneltmeleri ile sakin seyrederken, yeniden canlanan güvenli liman talebi ve ABD on yıllık Tahvil faizlerindeki gerileme ile birlikte Altın’ın gün sonunda kazançlarını sürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1560 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1567, 1575 ve 1582 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1553, 1546 ve 1539 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

Haftanın üçüncü işlem gününde, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına ilişkin yasal düzenlemede parlamento aşaması zorlu ve uzun bir sürecin ardından tamamlanan tasarının, Kraliçe II Elizabeth’in onayına gönderildiği takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise İngiltere’nin 31 Ocak’ta AB’den resmen ayrılmasının hukuki temelini teşkil eden tasarı, Kraliçe’nin onayıyla yasalaşarak yürürlüğe girdi. ABD’de ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları 18 Ocak’ta sona eren haftada 214 binlik beklentiler karşısında 6 bin artışla 211 bin oldu. Gün içerisinde, piyasaların odağı Davos zirvesinden gelen açıklamalar ve Çin’de ortaya çıkan korona virüsü üzerinde olmaya devan ederken, gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte paritesinin sınırlı kayıplarını sürdürdüğü gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritesinin 1,3120 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,3180 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile paritedeki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,3060, 1,3000 ve 1,2940 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile paritedeki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 1,3180, 1,3240 ve 1,3300 direnç seviyeleri takip edilmelidir.

Haftanın üçüncü işlem gününde ABD Başkanı Donald Trump’ın günün erken saatlerinde Avrupa Birliği ile bir ticaret anlaşmasına ulaşmakta başarısız olmaları durumunda Avrupa otomobillerine %25 tarife uygulayacaklarını söylemesinin piyasalar üzerinde baskı yarattığı gözlenmişti. Dün ise Çin’de ortaya çıkan korona virüsü üzerine artan endişelerin neden olduğu güvenli liman talebi üzerinde ağırlık yarattığı takip edildi. Gün sonunda ABD on yıllık Tahvil faizlerindeki gerileme ve yeniden canlanan güvenli liman talebi ile birlikte USD/JPY paritesinin kayıplarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritesinin 109,50 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 109,80 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 109,20, 109,00 ve 108,80 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile paritedeki eğilimin yukarı yönlü olması durumunda ise 109,80, 110,00 ve 110,20 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Haftanın dördüncü işlem gününde OPEC Genel Sekreteri Muhammad Barkindo’nun yaptığı açıklamalarda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC müttefiklerinin, üretim kesintisi anlaşmasının 2020 yılı sonuna kadar uzatma hakkında konuşmak için henüz erken olduğunu söylediği takip edildi. Gün içerisinde Çin’de ortaya çıkan korona virüsünün, küresel arz bolluğu ile mücadele eden piyasada talebi düşürebileceği yönündeki endişelerin artması ile birlikte Petrol’ün art arda dördüncü günün sonunda Petrol’ün kayıplarını sürdürdüğü izlendi

Teknik olarak incelediğimizde, Ham Petrolün 55,50 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 56,00 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile Ham Petrol’deki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 55,00, 54,50 ve 54,00 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 56,00, 56,50 ve 57,00 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Haftanın üçüncü işlem gününde piyasaların Çin’de ortaya çıkan korona virüsün yayılmasının olası etkilerini değerlendirmeleri ile birlikte günün ilk yarısındaki gerilemesini terse çevirerek gün sonunda yatay hareketini sürdüğü takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise yatırımcıların Çin’de ortaya çıkan korona virüsünün devam eden etkileri ile birlikte gün içerisinde dalgalı seyrine devam eden Gümüş’ün, gün sonunda sınırlı kayıplarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gümüş’ün 17,70 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 17,90 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 17,50, 17,30 ve 17,10 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası ile Gümüş’teki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 17,90, 18,10 ve 18,30 direnç seviyeleri takip edilmelidir.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu