Kripto Para

Cardano topluluğu Haziran ayındaki büyük güncellemeyi bekliyor


Investing.com – topluluğu tarafından heyecanla beklenen Vasil hard fork’un Haziran ayında gerçekleşmesi planlanıyor. Cardano ağının ana şirketi olan IOHK ise bu güncellemeyle ilgili önemli detaylar paylaştı.

Cardano’nun Topluluk ve Ekosistem Başkan Yardımcısı Tim Harrison, Haziran ayında gerçekleşmesi beklenen hard fork birleştirici (HFC) etkinliği hakkında bilgi verdi. Harrison ayrıca IOHK’nın Haziran ayında Cardano verimini artıracak Plutus geliştirmeleri hakkında da  bildiklerini Twitter üzerinden paylaştı.

Cardano ağı için son derece önemli bir güncelleme olarak kabul edilen Vasil hard fork, adını Cardano topluluğu için önemli bir isim olan ve geçen sene vefat eden Bulgar matematikçi Vasil Dabov’a atfedildi.

Cardano kurucusu Mart ayında Vasil hard fork’unun öneminden bahsetmişti

Haziran ayında gerçekleşmesi planlanan güncelleme, büyümeyi vurguladığı için Cardano ekosistemi için büyük önem taşıyor. Bu güncelleme için büyüme beklentisi ise Cardano kurucusu Charles Hoskinson’un Mart ayındaki ifadelerine bağlanıyor. Hoskinson, geçen ay ekosistem büyümesi için yaptığı açıklamada birçok merkezsiz uygulamanın Cardano’yu kullanmak için Vasil hard forkunu beklediğini söylemişti.

Bu güncelleme ile devreye alınacak özellikler arasında blokları dağıtma sürecini hızlandıran ve bloklar arasındaki boş zamanı önemli ölçüde azaltacak bir ölçeklendirme çözümü olan “Pipelining” devreye alınacak. Bu çözüm, teknik olarak referans komut dosyaları gibi Blockchain verimini önemli ölçüde artırabilecek daha kararlı değişikliklerin uygulanmasını mümkün kılacaktır.

IOHK güncellemeyle ilgili iki beklentisini açıkladı

IOHK blog gönderisinde belirtildiği üzere, Plutus komut dosyası referanslama ve referans girdileri, Haziran ayındaki Vasil hard fork’a dahil edilmesi planlanan iki büyük gelişme olarak görülüyor.

Bu doğrultuda, referans girdileri (CIP-31) ve referans komut dosyaları (CIP-33) için CIP’ler Cardano’da uygulanmak üzere sunuldu ve Haziran ayında Vasil hard forku’nun bir parçası olarak uygulanması bekleniyor.

Bu Plutus geliştirmeleri, diğer ölçeklendirme iyileştirmelerine ek olarak, merkezsiz uygulamalar (dApp’ler), merkezsiz finans (DeFi), RealFi, ürünler, akıllı sözleşmeler ve Cardano tabanlı borsaların daha verimli çalışmasını sağlayacak.

CIP-31, referans girdisi olan verilerdeki bilgilere erişim için yeni bir mekanizma. İşlem çıktıları ise Blockchain’de verilerin depolanmasına ve alınmasına izin veren veriler.

CIP-33, her işleme dahil etmeden bir komut dosyasına başvurmaya yarayan komut dosyası referansı sunar. Böylece komut dosyalarının işlem boyutuna katkısını azaltır. Yapılan açıklamaya göre birkaç işlemde komut dosyalarına başvurmak, işlem boyutlarını en aza indirebilir, verimi artırabilir ve komut dosyası yürütme maliyetlerini azaltabilir.

Yazar: Günay Caymaz

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu