Kripto Para

CBDC’ler Lordlar Kamarası komitesini etkilemeyi başaramadı, bunun ‘istikrar riskleri’ oluşturduğunu söyledi

Merkezi olmayan kripto ve blok zinciri teknolojisinin destekçileri genellikle CBDC’lere ve hatta hükümet tarafından kontrol edilen dijital para birimleri fikrine karşıdır. Bununla birlikte, CBDC FUD ve dijital para birimleriyle ilgili endişeler de daha beklenmedik bir paydaş grubundan geldi.

Dijital para birimlerine hükmediyor

İngiltere Merkez Bankası ve Hazine yetkililerinden gelen haberlere rağmen, BirlVerge Krallık’ın Lordlar Ekonomik İşler Komitesi’nin bir “Britcoin” veya CBDC’nin piyasaya sürülmesi konusunda ikna olmadığı bildiriliyor.

“geniş kapsamlı sonuçlar” ve çeşitli sektörlere yönelik “önemli riskler” hakkında konuşan komitenin bildirildiğine göre ,

“Bu riskler arasında, insanların harcama tercihlerinin devlet tarafından gözetlenmesi, ekonomik stres dönemlerinde insanlar banka mevduatlarını CBDC’ye çevirdikçe finansal istikrarsızlık, yeterli inceleme olmaksızın merkez bankası gücünün artması ve merkezi bir düşman ulus-devlet veya suç aktörleri için bir hedef olacak başarısızlık. ”

Bunun çok büyük sonuçları var. İngiltere’nin Lordlar Kamarası komitesinin CBDC’ler aracılığıyla potansiyel devlet gözetimi konusunda endişeli olması, kesinlikle BirlVerge Krallık vatandaşlarının güvenini de etkileyecektir.

“Britcoin”den “Byecoin”e?

BirlVerge Krallık’ta Digital Pound Foundation, bir CBDC için destek toplama konusunda aktiftir. Ayrıca, dijital para birimine duyulan ihtiyacı vurgulayarak. 12 Ocak tarihli bir bildiride forum , CBDC’lerin riskler getirdiğini kabul etti, ancak bu değişiklik yaklaşıyordu. , ,

belirtti

“Dijital paranın yeni biçimleri genel halk tarafından geniş çapta benimsenirse, tüketici holdinglerinin ticari banka mevduatlarından uzaklaşması muhtemeldir.”

Vakfın açıklamaları ayrıca bir CBDC’nin ticari banka parasını ve süreçlerini nasıl etkileyebileceğini belirtti . Ancak, Lordlar Kamarası komitesinin merkez bankası aktörlerine odaklandığını, Digital Pound Foundation’ın ise ticari bankalara atıfta bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Lordlar Kamarası komite raporunun BirlVerge Krallık’ta bir CBDC’nin gelişimini nasıl etkileyeceğini göreceğiz. Yatırımcılar, 2021’deki bir tweet’te İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın da çevresel nedenlerle nakit üzerinde bir baskıya işaret ediyor göründüğünü hatırlamalıdır.

Snowden diyor ki…

Ürkek olan sadece Lordlar Kamarası komitesi değil – NSA muhbiri Edward Snowden CBDC’lerle ilgili korkularını gizlemedi. Dahası, gizlilik savunucusu  , CBDC’lerin vatandaşları kontrol etmek için kullanılabileceği bir geleceğin olabileceğini öne sürdü.

, torunu için bir şekerleme almaya çalışan, ancak diyabet riski altında olduğunu bildiği sigorta şirketinden alınan bilgi nedeniyle CBDC cüzdanı tarafından durdurulan bir adamın örneğini önerdi . Snowden , CBDC’leri aradı,

“…kamu ufkunu dolduran en yeni tehlike.”

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: