Kripto Para

Çin, Dijital Renminbi İçin 84 Adet Patent Başvurusu Yaptı

© Reuters.

Ortaya çıkan son raporlara göre Çin kripto paralarla ilgili 80 patent başvurusunda bulundu. Bu durum Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor.

Çin CBDC Konusunda Ciddi
Financial Times’a göre, Çin Merkez Bankası (PBOC) dijital para birimi elektronik ödemeleri DCEP sistemini başlatma planlarıyla ilgili 84 patent başvurusunda bulundu. PBOC tarafından yapılan CBDC ile ilgili patentlerin sayısı, ABD Dijital Ticaret Odası tarafından yapılan bir araştırmanın ardından ortaya çıktı.

Öte yandan bu patentlerin, dijital renminbi‘nin piyasaya sürülmesi ve arzını kontrol edecek protokollerin yanı sıra bankalar arası ödemelerin yapılması ve CBDC’nin Çin’in mevcut bireysel bankacılık altyapısıyla entegrasyonu için çerçevelerin tasarlanmasına odaklandığı bildiriliyor.

Yapılan açıklamalara göre patent başvuruları DCEP çalışma grubu tarafından önerilen “tokenomi” yi de işaret ediyor. Bazı patentleri programlanmış enflasyon kontrol mekanizmalarına yönelik planlar gösteriyor.

Öte yandan diğer patent başvuruları, müşterilerin geleneksel para yatırmasına ve dijital renminbi çekmesine izin verecek bir orta katman varlığının oluşturulmasına işaret ediyor. Benzer patentler ayrıca CBDC’nin bireysel sahipleri için dijital cüzdan veya chip kartlarının oluşturulmasından bahsediyor.

Çin’in CBDC Ölçeği
Çin’in dijital para planının ölçeği hakkında yorum yapan Dijital Ticaret Odası Başkanı Perianne Boring şunları dile getirdi:

Tema Çin’in büyük yatırımlar yapması ve bunu çok ciddiye alması. Bu, ABD yaklaşımından büyük ölçüde farklıdır ve bu durum sadece bu temayı vurgular.

Öte yandan Amerika’nın Çin’in dijital para birimi konusunda bu kadar ciddi olmasından artık rahatsız olduğu ve bu konuda adımlar atılması gerektiği ile ilgili açıklamalar yapıldığı biliniyor. Amerika’nın yanı sıra Japonya’nın da bir dijital para birimi çıkarması gerektiği sürekli bir gündem maddesi olarak bulunuyor. Örneğin son olarak, Liberal Demokrat Partisinden Kozo Yamamoto, bir dijital para biriminin çıkmasının ne kadar erken o kadar iyi olacağını dile getirmişti.

Kaynak: Bitcoinist

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı