Kripto Para

Çin, dijital Yuan konusunda ‘sorun çıkaran’ senatörlere geri döndü

Çin, Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesi [DCEP] veya dijital Yuan denemesini 2022’de Kış Olimpiyatları sırasında gerçekleştirmeyi planlıyor. Aslında, Çin Halk Bankası [PBoC] Başkanı Fan YiFei’ye göre, dijital para birimi için bir sonraki kilit deneme olacak ve aynı şeyin ülkenin bu denemenin kapsamını artırmaya devam etmesine yardımcı olması bekleniyor.

Çin, gelen Olimpiyat katılımcıları denizine hazırlanırken, Amerika BirlVerge Devletleri vatandaşlarının Çin’e gitmesi ve dijital para birimlerini kullanması konusunda pek heyecanlı değil. raporlarına göre, Cumhuriyetçi senatörler Marsha Blackburn, Roger Wicker ve Cynthia Lummis kısa süre önce ABD Olimpiyat komitesini Amerikalı sporcuların casusluk ve veri güvenliği endişelerini öne sürerek Çin’in dijital para birimini kullanmasını yasaklamaya çağırdı.

Milletvekilleri, ABD Olimpiyat Komitesi Susanne Lyons’un yönetim kurulu başkanına yazdı ve şöyle dedi:

“Olimpiyat sporcuları, dijital yuanın, akıllı telefonlarında dijital yuan cüzdanları bulunduracakları ve kullanmaya devam edecekleri umuduyla, Çin vatandaşlarını ve Çin’i ziyaret edenleri benzeri görülmemiş bir ölçekte gözetlemek için kullanılabileceğinin farkında olmalıdır. dönüşte.”

Şimdi, bu biraz gergin olabilir, ama öyle mi?

Olayları bir perspektife oturtmak gerekirse, Amerika BirlVerge Devletleri ile Çin arasındaki soğuk savaş yeni bir şey değil. Aslında, Çin’in dijital Yuan’ını piyasaya sürmesinin arkasındaki sebeplerden biri, ABD Dolarının [USD] üstünlüğüne meydan okumaktır. Dahası, Çin Halk Bankası [PBoC] tarafından bildirildiği gibi, 20,8 milyon kişi şimdiye kadar sanal cüzdan açtığı için bu dijital para biriminin geliştirilmesi evde de çok fazla destek topladı.

Çin tarafından kısa süre önce yayınlanan teknik incelemede ayrıca, 2022 Kış Olimpiyatları sırasında Pekin’de yerel bir banka hesabı açmaya gerek kalmadan denizaşırı ziyaretçilere Çin’in dijital para birimine erişim izni verileceği belirtildi. PBOC, DCEP’inin kullanımından emin olduğu için, Çinli yetkililer bugün yukarıda belirtilen senatörlere geri döndüler. Aslında bir sözcü, ABD’li politikacılardan Olimpiyat Tüzüğü’nde öngörülen ruha uymalarını ve “Çin’deki dijital para biriminden sorun çıkarmamalarını” istedi.

Salı günü bir basın brifinginde Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, ABD’nin “dijital para biriminin gerçekte ne olduğunu bulması” gerektiğini ekledi. dedi ki,

“ABD’li politikacılar Olimpiyat Tüzüğü’nde öngörülen ruha uymalı, sporu siyasi bir mesele haline getirmeyi bırakmalı ve Çin’deki dijital para biriminden sorun çıkarmayı bırakmalıdır.”

ABD, casusluk ve veri güvenliği endişeleri konusunda gerçekten endişeli mi yoksa dijital para birimleri söz konusu olduğunda yalnızca endişeleri vurgulamanın başka bir yolu mu? Bunun arkasındaki gerçek nedeni bilemeyebiliriz. Bununla birlikte, Çin başka bir deneme ayağına doğru ilerlerken, ABD hala bulanık düzenleyici sularda seyrediyor. Çin dijital Yuan’ının denemesi başarılı olursa, ABD dijital yuanla rekabet edebilmek için kendi dijital dolarının gelişimini hızlandırmak isteyebilir.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: