Dünya

Çin, plastik ambalaj yerine bambu ve ahşap kullanımını teşvik edecek

© Reuters. Çin, plastik ambalaj yerine bambu ve ahşap kullanımını teşvik edecek

Çin, önümüzdeki beş yıl için bir “plastik madde ile kirlenmeyi” kontrol planı açıklayarak, bugünden 2025 yılına değin bu türden bir kirlenmeyi etkin biçimde önleme hedefini ilan etti.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ekoloji ve Çevre Bakanlığı tarafından ortaklık halinde tanıtılan eylem planı, şu hedeflere yönelik önlemleri benimseyip ayrıntılandırıyor: 14. Beş Yıllık Plan döneminde (2021-2025) plastik maddelerin üretim ve kullanımını kısıtlamak, plastiğe seçenekler oluşturmak, çöplüklere atılan ve çevreye sızan plastik atıkların miktarını önemli oranda azaltmak.

Plana göre, perakende satış, dijital ticaret ve ekspres teslimat gibi temel sektörler, bugünden 2025 yılına değin, çöpe gidecek plastik ambalajların gereksiz/anlamsız kullanımını büyük ölçüde azaltacak adımları atacak. Öte yandan ülkede plastiğe seçenek oluşturabilecek bambu, ahşap, kağıt ve yok edilebilir/dönüştürülebilir plastik gibi malzemelerin kullanımı teşvik edilecek, ayrıca plastiğin geri dönüştürülmesi konusunda araştırmalara hız verilecek ve bununla ilintili endüstrilerin gelişimi teşvik edilecek.

Plan, bunlardan başka, plastik atıkların geri dönüşümünü ve işleme tabi tutulmasını tüm ülkede desteklerken, belli başlı su havzalarının, turistik alanların ve kırsal bölgelerin tüm plastik atıklardan arındırılmasını öngörüyor.

Çin Uluslararası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu