Kripto Para

Çin’in e-CNY test çalışmaları ilerleme gösteriyor, ancak ‘bazı sorunların hala çözülmesi gerekiyor’

Dünyanın dört bir yanındaki gelişmiş ülkeler CBDC’lerini geliştirmenin farklı aşamalarına ilerlemeye devam etseler bile, Çin diğerlerinden çok önde görünüyor. Bununla birlikte, bir Çin Halk Bankası (PBOC) yetkilisi , özellikle düzenleme ve ödemelerle ilgili bazı sorunların devam ettiğini açıkladı.

Çin Dijital Finans Forumu’nda konuşan Merkez Bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, e-CNY test çalışmaları büyük potansiyel gösterirken, “bazı sorunların hala çözülmesi gerekiyor” dedi. Düzenleyici kuralların, kabul ortamlarının ve ödeme sistemlerinin iyileştirilmesi ve optimize edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ofis için merkezi bir çekişme noktası, dijital para biriminin fiziksel para birimine göre ele alınmasıydı. CBDC için belirlenen kuralların normal para birimi için kullanılanlardan farklı olacağına ve yönetiminin tamamen hesap tabanlı yöntemlerle olmaması gerektiğine inanıyordu.

Buna ek olarak, yetkili teknik altyapının gelişimine de değindi. e-CNY ile geleneksel ödeme sistemleri arasındaki ve e-CNY dijital cüzdanları ile banka hesapları arasındaki bağlantıya yönelik desteğin de PBOC tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Dijital Yuan pilot testleri, daha fazla işletme para birimini denedikçe, PBOC’nin desteğiyle ivme kazanıyor. Kısa bir süre önce , Çinli e-ticaret devi Meituan’ın, yakında 10 yuan değerinde dijital yuan “kırmızı paketleri” havadan atmaya başlayacağı ve yıl sonuna kadar devam edeceği için teste dahil edildiği bildirildi.

Milyonlarca değerinde para birimi daha önce basılmış ve , kullanımı ve testleri hızlandırmak amacıyla dağıtılmıştır. Çin, ülkede düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları’na kadar bunu başarmak amacıyla para birimini yakında tamamen serbest bırakmayı planlıyor.

Vatandaşların daha fazla benimsenmesinin yanı sıra, endüstriyel gelişme de hızlı olmuştur. Son zamanlarda, halka açık 20’den fazla şirket , donanım cüzdanlarını ve çeşitli ödeme hizmetlerini içeren e-CNY ürün ve hizmetlerinin gelişimini açıkladı .

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: