Dünya

Çin’in “mega su getirme” projesinden 140 milyon kişi yararlanıyor

© Reuters. Çin’in “mega su getirme” projesinden 140 milyon kişi yararlanıyor

Kuzey Çin’de yaşayan 140 milyondan fazla bir nüfus, kitlesel bir su getirme projesinden doğrudan doğruya yararlandı. Yetkililer, 9 Eylül Perşembe günü, bu proje çerçevesinde suyun güneydeki başlıca nehirlerden çekilip kuzeyin kurak bölgelerine pompalandığını açıkladı.

Su Kaynakları Bakanlığı yetkililerinden Shi Chunxian, güneyden kuzeye su götürme projesinin kuzeyin kurak bölgelerine doğru orta ve doğu kanallarından 46 milyar metreküp suyun yönlendirilmesini sağladığını söyledi. Söz konusu proje, 40’tan fazla orta boyutlu ve büyük kentin 280 kadar ilçesine su temin ederek kuzeydeki su kıtlığını hafifletti. Shi, su getirme projesinin pek çok kent için yeni bir can simidi işlevi gördüğüne işaret etti.

Öte yandan proje, yerel ekolojik koşulların iyileştirilmesine de katkıda bulundu. Nitekim orta ve doğu su yolları boyunca 6,4 milyar metreküp su ekolojik amaçlarla kullanıldı. Bu ise yeraltı su seviyesinin düşmesini engellediği gibi zeminin çökmesini de durdurulmasına yol açtı.

Suyun güneyden kuzeye doğru yönlendirilme projesi üç eksen bağlamında gerçekleştirildi. Başkentin su takviyesine katkıda bulunması dolayısıyla suyollarından en önemlisi olan orta kanal, Hubei eyaletindeki Danjiangkou havzasından çıkıp Henan ve Hebei’yi kat ettikten sonra Beijing ve Tianjin’e ulaşıyor. Bu yol, su temin etmeye 2014 yılının Aralık ayında başladı.

Doğu yolu Kasım 2013’te hizmete sunulan ve doğu Çin eyaleti Jiangsu’ya su götürerek Tianjin ve Shandong gibi bölgelere takviyede bulunmuştu. Batı suyolu ise henüz planlama aşamasında olup inşa sürecine girmedi.

Çin Uluslararası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu