Kripto Para

CoinExchange’in İflasına Sebep Olan BTC Hırsızları Yakalandı

Japon polisi, (BTC) hırsızlığı nedeniyle aranan iki şüpheliyi nispeten küçük bir kripto para borsası olan CoinExchange‘in kayıtları sayesinde tutukladı.

Bitcoin Hırsızlığı

Ortaya çıkan bilgilere göre 25 yaşındaki Yuto Onitsuka ve 28 yaşındaki Takuma Sasaki Bitcoin üzerinden yaklaşık olarak 710.000 dolara eşdeğer 78 milyon yen çaldı. Hırsızlığın, CoinExchange cüzdanlarına erişimi olan ve dolayısıyla kimlik bilgilerini bilen eski çalışan Onitsuka tarafından yapıldığı bildirildi. Çok güçlü bir borsa olmayan CoinExchange ise ayı piyasasının ardından bir de bu hırsızlık olayıyla karşılaşınca 2019 yılının sonlarında kepenk indirdi.

Bunun yanında hırsızlık olayının Ekim 2018’de yani Bitcoin 6.400 dolar civarında istikrarlı bir şekilde ilerlediği dönemde ve borsa panamadan yaklaşık bir yıl önce gerçekleştiği elde edilen veriler arasında yer alıyor. Çalınan BTC’ler, iç ve dış borsalarda takip edilerek suçlular tespit edilebildi. Ancak ilginç olarak Onitsuka ve Sasaki’nin birbirleriyle hiç tanışmadığı ve sadece kriptoyla ilgili gönderiler aracılığıyla iletişim kurdukları bildirildi.

“İflasın Sebebi Hırsızlık Olabilir”

Onitsuka’nın açıklamalarına göre borsa, hırsızlık eylemleri sebebiyle iflas etmiş olabilir. Çünkü Bitcoin para çekme işlemleri zaten başarısız olan borsa operatörüne çok daha fazla zarar verdi. Ayrıca Onitsuka şirketin yönetimini protesto etmek istediğini de dile getirdi.

Bunun yanında her ne kadar bahsi geçen hırsızlık olayı diğerleriyle kıyaslandığında küçük olsa da CoinExchange’i derinden sarsmaya yetecek büyüklükteydi.

Öte yandan olayı eski bir çalışanın gerçekleştirmiş olması soygunların bazen insan faktörü ile daha kolay açıklandığını ve sıcak veya soğuk cüzdanlara erişebildiğini gösteriyor.

Kaynak: Bitcoinist

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu