Borsa Haberleri

Credit Suisse, Thiam’ın Gidişi Sonrası Toparlanmayı Sürdürdü

© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa’daki en iyi CEO’lardan birini kaybettiği var sayılan bir banka için Credit Suisse (SIX:) Group (NYSE:) hisseleri oldukça iyi seyirde.

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası Pazartesi günü Avrupa bankaları arasında en büyük kazanan oldu. Piyasa katılımcıları Tidjane Thiam’ı kaybetmenin şokunu yaşadı.

Credit Suisse (SIX:) %1,4 artışla iki haftanın yükseğine yakın olurken, Bankalar Endeksi sakin seyretti ve Avrupa’nın majör borsaları kırmızı bölgede işlem gördü – Stoxx 600 %0,1 düşüşle 423,54’e geriledi.

Thiam’ın eski banka yöneticilerinin gözetimi ile ilgili bir dizi ucuz ifşadan uzak durmaması, bankanın takdir ve dürüstlük konusundaki itibarı üzerinde feci bir etki yarattı – o kadar ki İsviçre düzenleyicisi Finma bir araştırmacıyı bankaya paraşütle atmak zorunda kaldı. Başlıca işiniz ultra zenginlerin servetlerini yönetmekse, takdir yetkisi işin önemli bir parçası değildir – işin KENDİSİDİR.

Bankanın en büyük hissedarlarının bazılarının Thiam’ın işten çıkarılması konusunda yaptıkları gürültü göz önüne alındığında (‘istifası’ Cuma günü erken saatlerde yapılan bir kurul toplantısı maratonundan sonra oybirliğiyle kabul edildi), bu şaşırtıcı görünebilir.

Banka hisselerinin %8,4’üne sahip ve en büyük aktif hissedarı olan Harris Associates, bankayı önceki yönetimin bıraktığı delikten çıkaran Thiam’ın, utanç verici manşetlerin ve daha da kötüsü, beş aydan fazla süren casusluk skandalının nihai sorumluluğunu taşıması gerektiğine inanan bir denetleme kurulu başkanı tarafından zorla işten çıkarılışına öfkeli.

Harris’in baş yatırım sorumlusu David Herro Cuma günü Bloomberg’e yaptığı açıklamada, bu yılki yıllık toplantıdaki başkan Urs Rohner’ın görevden alınmasını isteyeceğini söyledi.

Ancak, bu tür bir hareket başarısızlığa mahkûm gibi görünüyor. Birincisi, bankanın en büyük hissedarları – Katar ve Norveç’in devlet fonu dahil – genel olarak bu durumda alevlenen yerel duyarlılıklara karşı hassastır ve ağırlığını çok fazla koymama eğilimindedir.

İkincisi, Credit Suisse (SIX:), görüşleri son aylarda yerel medyanın genel Anti-Thiam tonuna yansıyan geniş bir yerli perakende hissedarı tabanına sahip. Rohner’ı cezalandırmaları beklenemez.

Son olarak ve belki de en önemlisi, banka, Thiam’ın stratejisini (daha az riskli ticaret ve yatırım bankacılığı, varlık yönetiminden daha istikrarlı ücretler ve İsviçre Ulusal Bankası’nın bir gün faiz oranlarını yükseltmesi için şans dilemek) sürdürmeyi planladığını işaret etti. Bu duruma ilişkin yatırımcılar arasındaki fikir birliği göz önüne alındığında, bir çuval inciri berbat etmenin kazandıracağı çok az şey var gibi görünüyor.

Yeni CEO Thomas Gottstein – bankada 20 yılı aşkın bir süre içinde görülen ilk İsviçreli CEO – her durumda, CS’nin yerli ‘evrensel’ bankasının dümeninde güvenli bir el olduğunu kanıtladı.

Tesadüf olabilir, ancak Credit Suisse (SIX:) tıpkı Christian Sewing’ın Deutsche Bank’ının (DE: ) hem bölgesel hem de kültürel odakta küreselci amaçlarının bir kısmını bırakıp daha da Alman olduktan sonra köşeden döndüğü gibi İsviçre köklerine geri döndü.

Wall Street’in yatırım bankacılığı devlerinin elit çemberine girmeye çalışan ve sonuçta büyük mali ve itibari giderlerinde başarısız olan bir dönemden sonra, her iki bankanın da ihtiyaç duyduğu şey, çekirdek DNA’ya biraz daha odaklanmak olabilir.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı