Görüş

DAX Endeksinde Kritik 13.650 Seviyesi Geçilebilecek Mi?


Çin’de yayılan virüs salgını sonrasında küresel borsalarda oluşan zayıflık Asya piyasalarında etkisini hissettirmeye devam ediyor. Yarın Çin’de başlayacak olan yeni yıl tatili öncesinde oluşan bu salgının Şanghay endeksinde yüzde 2 olmak üzere borsaların genelinde değer kaybına neden olduğu görülmekte. Ancak ABD tarafına bakacak olursak, olumlu makroekonomik veriler ve şirket bilançolarındaki iyimserlik ile toparlanma eğilimi çoğunlukta hissedilirken, Avrupa tarafındaki endekslerin geneli satıcılı görünüm içerisinde yer aldı. Almanya’da endeksi ise yüzde 0,3 kayıpla günün 13.500 seviyesi üzerinde günü tamamladı. Endeksin kazançlarını sınırlayan temel sektör ise yüzde 0,5 artışla teknoloji sektörü olarak yer aldı. Diğer taraftan İngiltere tarafında Brexit’in parlamentodan geçtiğinin açıklanmasıyla beraber endekslerin genelinde kar realizasyonu yaşandığı görülüyor. Brexit anlaşmasını yasalaştıracak tasarının ise şimdi Kraliçe II. Elizabeth’in onayına sunulması bekleniyor. Bu onay sonrasında İngiltere’nin 1973’te katıldığı Avrupa Birliği’nden 31 Ocak tarihinde ayrılığı gerçekleşecek.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Senato’daki azil yargılamasına ilişkin dün açılış sunumlarını yapan 7 Demokrat savcı vekil Trump’ın Ukrayna soruşturmasında suçlu olduğunu belirterek azledilmesi gerektiğini dile getirdi. Demokrat savcı vekillerin bugün ve yarın duruşmalarda savlarını savunmaları bekleniyor. Ayrıca Trump’ı savunacak hukuk ekibinin ise Cumartesi savunma yapmaya başlaması bekleniyor. Bu gelişmenin piyasalardaki genel rehavetin olumlu görünümünü bir miktar zayıflattığı söylenebilir.

Böylece küresel piyasalardaki görünüm bir miktar karışık seyrederken, bugün ECB’nin faiz kararı takip edilecek. Ayrıca karar sonrasında ECB Başkanı Christine ‘nin açıklamalarının piyasa fiyatlamaları açısından önemli olduğunu belirtelim. Almanya ve Euro Bölgesi’nde açıklanan ZEW endeksinin ABD ve Çin arasında sağlanan ilk aşama anlaşması sonrasında beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşmesi ile Euro Bölgesi ekonomisi görünümüne ilişkin tedirginlik azalmıştı.

rapor

rapor

DAX endeksinin teknik görünümüne bakacak olursak, rekor seviyelere varan oranda yükseliş gerçekleştiren endeksinde 13.500 seviyesi sınırında bir miktar zorlama hareketi içerisine girdiği görülmekte. Hafif kar realizasyonu olarak da değerlendirebileceğimiz bu hareketin 13.500 seviyesi altını test etmesi durumunda 13.370 endeksin ilk geçimesi gereken destek noktası olarak ön plana çıkıyor. Böylece DAX endeksinde 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 13.218 noktasına dek geri çekilme hareketi içerisine girdiğini görebiliriz. Aksi senaryoda ise 13.650 seviyesinden dönüş gerçekleştiren endeksin bu seviye üzerini test etmesi durumuna bağlı olarak yükselişleri 13.750 direnci çerçevesince takip ediyoruz.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu