Döviz

Dolar, küresel piyasalardaki kazancını genişletirken Dolar/TL 6,07 sınırında

© Reuters.

Investing.com – ABD’den 2020’nin ilk satış rakamları açıklandı. 2019 yılının ilk yarısında zayıflık gösteren perakende satışlar, Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında ise beklentileri aştı. Yılın son çeyreğinde aylık %0,3’lük ortalama gösteren perakende satışlar 2020’nin ilk ayında %0,3 artış beklentisini karşıladı. Verinin ayrıştırılmış kalemi olan Çekirdek satışlar da aylık %0,3 ile beklentileri karşıladı. Aralık ayında son ayların en iyi artışını gösteren çekirdek kalemdeki oran %0,7’den %0,6’ya revize edildi.

Son ayda açıklanan ABD verileri olumlu ve beklentilerin karışlanması da sektörlerde canlanma olduğunu gösteriyor. de verilerden destek alarak Şubat ayını oldukça kazançlı geçiriyor. Küresel risk iştahının azalması, buna karşın son verilerde ABD ekonomisinin pozitif ayrışması ile endeks, Ocak ayının ardından Şubat’ta da yükseliş yaşıyor. Haftalık bazda geçen hafta, son zamanların en hızlı yükselişini yaşayan endeks, bu hafta da 99,0 seviyesini aşarak Ekim sonrası zirvede fiyatlanıyor.

Dolardaki değerlenme ile bu hafta majör paralardan en çok euro değer kaybederken gelişen ülke paralarından ise TL en çok değer kaybeden oldu. Eurodaki kaybın fazla olmasında bölge ekonomisinde durgunluğun devam etmesi, sanayi üretiminin son 4 yılın en sert düşüşünü yaşaması ve azalan ticaret etkili olurken TL’deki düşüşte ise İdlib ve Suriye meselesi ile jeopolitik risklerin artması etkili oldu.

Geçen hafta Cuma günü 6,0 seviyesini aşan kuru, bu hafta içinde de 6,04-6,06 aralığında işlem gördü. Çarşamba 6,0660 ve Perşembe günü 6,0650’ye çıkan kur, bugün son saatte 6,0680’e yükseldi.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı