Döviz

Dolar, küresel piyasalardaki kazancını korurken Dolar/TL 6,07’ye yaklaşıyor

© Reuters.

Investing.com – ABD’de haftalık maaşı başvuruları Ocak ayının son haftasında 203 bine gerileyerek son ayların en düşük seviyesinde gelmesinin ardından Şubat ayının ilk haftasında 2 bin kişi artarak 205 oldu. Beklenti ise 210 bindi. 4 haftalık maaşı başvuruları ise 212 bin oldu.

Şubat ayı içinde açıklanan Ocak göstergelerine baktığımızda;

PMI, özel sektör ve tarım dışı istihdam beklentilerden iyi geldi, siparişlerde de artış var. Bugün açıklanan TÜFE, aylık bazda %0,2 beklentisine karşın %0,1 gelirken yıllık bazda da %2,5 ile beklenti karşılandı. Çekirdek TÜFE, aylık bazda %0,2 ile beklenti dahilinde gelirken yıllık bazda da %2,3 ile beklenti karşılandı. TÜFE’de aylık değişimin zayıf olmasına karşın yıllık beklentilerin aşılması olumlu, lakin bu rakamlar Fed’in politika değişimi için yetersiz. Dolayısıyla yılın ilk enflasyon verisi faiz konusunda beklemede kalmayı teyid ediyor.

Dolardaki gün içi değişime baktığımızda;

gün içi en düşük 98,85 seviyesini görmesinin ardından ABD seansında yükseldi ve günlük bazda 99,0 üzerine çıkarak kazancını bu haftada da koruyor. Paritelerde ise dolar, euro karşısında 1,0850’ye yükselerek 11 Mayıs 2017 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Paritedeki düşüşte dolardaki güçlenmenin yanında eurodaki kayıp da etkili oluyor. Dün açıklanan sanayi üretimi verisi son 4 yılın en sert düşüşünü yaşadı ve bölge ekonomisindeki durgunluğun ilk çeyrekte de devam edebileceği sinyalini verdi.

Koronavirüsteki can kaybı ve vaka sayısının son 24 saatte hızlı yükseliş göstermesi ile piyasalarda yeniden kaygı ön plana çıktı ve güvenli varlıklar değer kazandı. Bu nedenle dolar, frank ve yan karşısında bugün sınırlı geri çekilme yaşıyor.

Gelişen ülke paralarında ise ve Güney Afrika randı dışındaki paralar dolar karşısında düşüşe geçti. Hafta boyu negatif ayrışan TL ise bugün dolar karşısında 6,0650’ye geriledi. TL’deki düşüşte İdlib başta olmak üzere Suriye meselesi etkili oluyor.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı