Döviz

Dolar kurundaki yükseliş bugün de devam ediyor


Investing.com – Çin’deki koronavirüsün yayılma hızının azaldığı ve iyileşen sayısının da arttığı yönündeki açıklamalar dün piyasaları destekledi. Ayrıca Başkan Xi’nin virüsün ekonomik etkilerinin kontrol altına alınacağına dair açıklamaları da merkezin yeni bir destek hamlesi yapacağı beklentileri artırdı. Dünkü bu gelişmelerle hisse senedi piyasaları da yükseliş yaşarken Asya’dan ABD’ye endeksler günü kazançla kapattı.

Bu sabah ise Çin’de durumların iyi olmadığına dair gelen haberler nedeniyle Asya tarafında düşüşler yaşanıyor. Çin’de virüs nedeniyle 24 saatte can kaybında 242 artış olurken vaka sayısı da 48 bin 206’ya yükseldi. Teşhiste kullanılan yöntemlerin değişmesi nedeniyle bu durumun yaşandığının belirtilmesinin ardından yapılan açıklamada ülke genelindeki can kaybının 1368’e, toplam vaka sayısı ise 59 bin 883’e yükseldiği belirtildi.

Çin Komünist Partisi’nin Hubey Parti Sekreteri Ciang Çaoliang, salgının ortaya çıkmasından bu yana eyalette yaşanan zayıf yönetim ve durumu kontrol edememe nedeniyle görevinden alındı. Yerine ise Ciang’ın yerine Şanghay Eski Belediye Başkanı Ying Yong’u atandı.

Son gelişmeler virüsün hala kontrol altına alınamadığını gösterirken piyasalarda da bu nedenle satışlar başladı. , yen ve frank gibi güvenli liman varlıklar değer kazanırken petrol ise geriledi. Gelişen piyasalarda da yaşanan düşüşe karşın para birimlerinde dolara karşı henüz bir kayıp yok.

Yurt içinde ise son haftada küresel piyasalardan ayrışan fiyatlama bugün de devam ediyor. TL varlıklar Suriye meselesi nedeniyle jeopolitik risklerle bu hafta kendi grubundan negatif ayrışıyor. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıların sürmesi durumunda mutabakatlara baplı kalmadan her şekilde karşılık verileceğini açıkladı. Arka planda ise ABD ve Rus yetkililerle temaslar devam ediyor.

Dün dolar karşısında 6,0660’a gerileyen lira, bugün de 6,05 seviyesinde hafif eksi bölgede işlem görüyor. kurunda 6,04 üzerinde6,09 en yakın direnç olarak izleniyor.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı