Döviz

Dolar/TL 5,94 seviyesinde sakin seyir izliyor


© Reuters.

Investing.com – ABD ve İran arasındaki tansiyonun yükselmesi ve aynı dönemde Libya konusunda da iç siyasetin gergin olması nedeniyle dövizde yükseliş yaşandı. Ocak ayının ilk haftasında 5,9850’ye çıkan kuru, TCMB’nin 75 bp ile sınırlı faiz indirimine gitmesi ve bundan sonra daha yavaş adım atılacağını açıklaması ile 5,84’e geriledi.

Geçen hafta içinde sınırlı geri çekilme yaşayan kur, haftanın devamında küresel hisse senetlerindeki düşüş ve doların gelişen ülke paraları karşısında değer kazanması ile yeniden 5,95’e yükseldi.

Son haftalarda zirvelere çıkarak rekor denemesi yapan hisse senetleri piyasası, Çin’de görülen koronavirüs salgını nedeniyle son haftada iveme kaybetti. Çin’de görülen bu virüs 80 üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden olurken vaka sayısı da 3 bine yaklaştı. Çin hükümeti önce yeni yıl tatilini uzattı, ardından seyahat yasağı getirdi. Dünya Sağlık Örgütü, geçen haftaki incelemesinde virüsün dünya alarmı verilecek boyutta olmadığını açıklamıştı. Ancak Çin’deki bu virüsün çevre ülkelerde de görülmesi ve Canada ve ABD’de de görülmesi piyasalardaki endişeyi artırdı. Ekonomik olarak da ciddi maliyetlerin oluşması da satışları etkiledi.

Son hafta 98,0 seviyesine doğru yükseliş yaşarken altın, yen ve frank gibi varlıklar güvenli liman talebiyle değer kazanıyor, gelişen ülke paralarında ise çok sert olmamakla beraber gerileme yaşanıyor.

Haftayı 5,93 seviyesi üzerinde kapatan kuru yeni haftaya sınırlı yükselişle başladı ve gün içinde en yüksek 5,95 seviyesini gördü. Kurda 5,98 önemli direnç seviyesi olarak izlenirken 5,90-5,95 arasındaki fiyatlamanın ise korunması bekleniyor.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu