Döviz

Döviz – Dolar Sağlam; Powell Virüsten Etkilenmedi

© Reuters.

Investing.com – ABD doları, merkez bankası başkanının değerlendirmelerinin desteğiyle Çarşamba günü yükseldi. Başkan tarafından Çin’deki ölümcül koronavirüs salgınının ABD’nin faiz oranı rotasında pek değişim yaratmadığı söylendi.

Pazartesi günü gördüğü dört ayın düşük seviyesini gören 1,0916’da işlem gördü. %0,1 artışla 1,2969’a yükseldi. Amerikan dolarının döviz sepeti karşısındaki değerini ölçümleyen %0,1 artışla Ekim ortasında gördüğü seviyelere yaklaşarak 98,627’den alıcılandı.

ABD Fed Başkanı Jerome Powell, ABD’li milletvekilleri karşısında yaptığı değerlendirmelerinde, merkez bankasının, “küresel ekonomiye de yayılacak şekilde Çin’de aksaklıklara neden olabilecek” ölümcül koronavirüsün etkilerini yakından izlediğini söyledi.

Bununla birlikte Powell, hastalıkla birlikte merkez bankasının ABD ekonomisine yönelik temel görünümünün değiştiğine dair bir şey söylemedi.

Powell: “FOMC, para politikasının mevcut durumunun büyüyen ekonomiyi, güçlü işgücü piyasasını ve komitenin %2 yakınındaki hedefine geri dönen enflasyonu destekleyeceğine inanıyor. Ekonomiye ilişkin gelmeye devam eden bilgiler bu görünümlü genel olarak uyumlu olmaya devam ettiği sürece, para politikasının mevcut durumu da elverişli olmaya devam edecek gibi görünüyor.”

2021 Ocak vadeli Fed fon vadeli işlemleri, piyasanın 2020 sonuna kadar 25 puanlık en az bir faiz indirimi ile fiyatlandığını ortaya koyuyor ancak son birkaç aydır istihdam beklenenden daha güçlü bir büyüme sergiledi ve hissiyat anketleri sürpriz artışlar yapma eğiliminde oldu.

Fed bu yıl çeyrek puanlık indirim (Eylül ayındaki bir indirim tam fiyatlanıyor) yapmasa bile, fed fonları için %1,5 olan baz faiz oranı, gelişmiş diğer piyasaların merkez bankalarının önerebileceğinden hayli yüksek olacak.

Bir tarafta doların güçlü olma hali, diğer tarafta euronun zayıflığı.

ING analistleri “ ikilisi koronavirüse ve onun Euro bölge ekonomisine etkisine dair endişelerden etkilenmeye devam ediyor. Bu noktada 1,0900 seviyesinin aşılması ihtimal dahilinde, özellikle bu hafta Euro bölgesi için ümitsiz veriler beklerken.”

Karamsar ilk veri Aralık ayının verileri olabilir. Aralık ayında %1,6, yıllık olarak %2,3 düşüş yaşamış olması bekleniyor.

Ayrıca İsviçre merkez bankası beklentilere paralel olarak gösterge faiz oranlarını değiştirmedi. Aralık ayında faizleri 25 puan artırıp %0’a çekerek, beş yıllık negatif faiz oranı dönemini sürpriz bir şekilde sonlandırmıştı.

ING, “Aralık toplantısına ait tutanaklar Riksbank’ın gerektiği takdirde faiz oranlarını yeniden indirebileceğini vurguladı” dedi.

Bu nedenle herhangi bir hamle İsveç kronası üzerinde etki edecektir. 10,5076’da işlem gördü.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı