Döviz

Döviz – Euro, Dolar Karşısında Düşüşte; Euro Bölgesinin Büyüme Oranı Zayıf

© Reuters.

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcıların Euro bölgesindeki düşük büyümeye dertlenmesinden dolayı Euro zayıflarken, ABD doları talep görmeye devam etti.

Dolara destek olan bir gelişme de New York Fed’in Perşembe günü yaptığı duyuru oldu. Banka, ABD fon piyasalarındaki likiditeyi sıkılaştırarak açık piyasa faaliyetlerinin hacmini planlanandan daha erken bir zamanda düşüreceğini söyledi.

1,0828 puan ile Nisan 2017’den beri gördüğü en düşük seviyeye gerileyen , 1,0842 puanda işlem gördü. 98,957 puan ile iki yıldır görmediği yüksek seviyelerde seyretti. görece sakin sularda yüzerek 1,3058 puanda alıcılandı.

Euro bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya’nın GSYH rakamları Perşembe günü yayınlandı ve yeni koronavirüs tehdidi ortaya çıkmadan önce dahi ekonominin zayıflamış olduğunu ortaya koydu.

Almanya endüstriyel üretimi Aralık ayında on yıl önceki küresel mali krizden beri en büyük düşüşünü yaşadı.

Danske Bank analistlerine göre, Avrupa Komisyonu’nun AB ekonomisine yönelik karamsar görünümü de bu zayıf rakamlara ek olarak Euro etrafındaki hassasiyetin gelişmesine destek olmadı.

Danske Bank, “Avrupa Komisyonu GSYH’nin 2020’de %1,2 artış tahmini ile Euro bölgesinin ‘istikrarlı ve ılımlı bir büyüme’ yolunda olduğunu düşünse de rapor, özellikle düşüş yönlü önemli bir risk oluşturan koronavirüs salgını ile büyüme görünümüne yönelik risklerin düşüş yönlü olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Danimarkalı banka kısa süre önce Euro bölgesinin 2020 yılı GSYH büyümesi için tahminini %0,9’dan %0,8’e düşürdü.

Euro bölgesinin son büyüme rakamları TSİ 13.00’da yayınlanacak ve büyümenin çeyrek dönemde %0,1 ve yıl bazında %1,0 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Almanya’ya ilişkin verilerin ardından risk düşüş yönlü oldu.

Bu durum ABD’deki ekonomik görünüme zıt ve tek dövizin sıkışık hissetmesi şaşırtıcı değildir. Son ABD istihdam rakamları güçlü, yıllık GSYH büyümesi geçen yıl %2 idi ve Fed, bankacılık sektörünün repo operasyonlarını daha da daraltma konusunda yeterince güvende hissediyordu.

Danske Bank ekledi: “temel değerlendirmemiz Avrupalı finansal varlıkların USD ile fiyatlanmış varlıklara göre daha düşük performansını sürdürmesi yönünde. Bu nedenle çifti için profilimizi maddi olarak revize ederek 1,15 puandan 1,07 puana çektik.”

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı