Döviz

Döviz – Euro, Virüs Artışının Hassasiyeti Vurmasıyla Yaklaşık 2,5 Yılın Düşük Seviyesinde

© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Çin’de koronavirüs vakalarında görülen yeni artış, salgının zaten zayıf olan Euro bölge ekonomisine etkisine yönelik endişeleri artırırken, Euro iki buçuk yılın düşük seviyesine yakın civarda işlem gördü.

gün bazında %1’den az artış yaşayarak 1,0877 dolar oldu ve dün gece gördüğü, Mayıs 2017’den beri en düşük seviye olan 1,0865 dolardan çok az uzaklaştı. %0,2 artışla 1,2985 dolara yükseldi.

Aralık ayında görülen on yılın en büyük düşüşü, Euro döviz blokunun en büyük ve en büyük üçüncü ekonomileri olan Almanya ve İtalya’da bir resesyon ihtimaline işaret ederken, euroya yönelik hassasiyet de kötü bir şekilde etkilendi.

Barclays (LON:) analistleri bölgedeki üretimde “eş zamanlı bir düşüş” konusunda uyardı ancak bunun Ocak ayındaki hassasiyet anketlerindeki gelişme ile zıt düştüğünü belirtti.

“Anketler Ocak ayında (önemli) bir toparlanmaya işaret edip üretimde nCov salgınının yol açtığı bozulmanın kapsamını kestirmek güç olurken, ilk çeyreğin imalat aktivitesi resmi hala bulanık.”

Dördüncü çeyrek büyük bir düşüşle 2008 mali kriz öncesinden beri görülen en düşük seviye %8,1’e gerilediğini gösteren Fransa verileri önemli bir etki etmedi.

Çin yetkilileri yeni bir test metodolojisi benimsedikten sonra Covid-19 vakaları için tahminlerini yaklaşık üçte bir oranında revize etmişti. Kaydedilen ölü sayısı 200 üzerinde artış yaşadı. Komünist Parti ayrıca krizi şu ana kadar ele aldığı şekilde öfkeyi bastırmak amacıyla Hubei bölge başkanını ve Wuhan’daki şehir şefini de görevden aldı.

Dünya Sağlık Örgütü başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus Çarşamba günü Cenova’da verdiği bir brifingde “bu salgın herhangi bir yöne gidebilir” dedi.

Yen ve İsviçre frangı gibi güvenli liman dövizleri, ayın başından beri dolar karşısında %1 civarı düşüş yaşadıktan sonra yükseldi. Ancak getiriler yine de az oldu. %0,3 düşüşle 109,75 olurken, %0,1 kayıpla 0,9770’e geriledi.

Ancak Amerikan doları, gelişmekte olan pek çok döviz karşısında yüksek işlem gördü. karşısında dokuz ayın yükseğini görürken, karşısında %0,2 artışla 6,9812 oldu.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı