Döviz

Döviz – Yuan Enflasyon Verileri ile Desteklendi; Dolar Güçlü Seyretmeye Devam Edecek

© Reuters.

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yurtiçi enflasyon verilerinin beklenenden daha yüksek gelmesi üzerine Pazartesi günü yükseldi ancak Avrupa’nın zayıf ekonomi rakamları ile birleşen Cuma günkü güçlü iş raporu, ABD dolarının yakın gelecekte güçlü kalmaya devam edebileceği anlamına geliyor.

Pazartesi günü 6,9774’e düştükten sonra %0,26 kayıpla 6,9810’da işlem görürken, 98,66 puanda sakin seyretti.

Erken saatlerde Çin üretici fiyat verileri geçen yılın aynı dönemine göre %0,1 yükseliş ile Mayıs 2019’dan bu yana görülen ilk artışın yaşandığını gösterdi. Aralık ayında %0,5’lik düşüş yaşayan rakamlar, beklentilere paraleldi.

Tüketici fiyatları da %4,9 artış beklentisine ve Aralık ayındaki %4,5’lik artışa kıyasla geçen yılın aynı dönemine göre %5,4 yükseldi.

Pazartesi günü Ulusal İstatistik Bürosu “bu artış sadece Bahar Festivali’ne ilişkin etkenlerden etkilenmedi”, domuz eti ve taze sebze fiyatlarının maliyetleri yükseltmesi ile birlikte “aynı zamanda … yeni koronavirüs de etkili oldu” dedi.

Zayıflayan bir ekonomiyi desteklemeye çalışan politikacılar için bu artış, karar verme konusunda kafa karıştırabilir.

Saxo Bank analisti Eleanor Creagh’a göre, “Çin’in politik aksiyonları yatırımcıların korkularını yatıştırmaya yardım eden likidite enjeksiyonları ile birlikte, geçtiğimiz hafta hız kazandı. Ancak artan bu politik aksiyonlar, devlet medyasının tam tersini bildirmesine rağmen, yetkililerin kaygı seviyelerinin arttığına işaret ediyor.”

%0,1 artışla 1,0952 olurken, %0,2 yükselerek 1,2914’ten işlem gördü. Öncesinde Kasım ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 1,2876’ya gerilemişti.

Creagh, ABD dolarının genel olarak iyi bir talep gördüğünü ekledi. “Güçlü USD küresel anlamda özellikle denizaşırı fon piyasalarındaki finansal koşulları sıkılaştırdığından, USD’nin bu gücü büyümeye ek bir darbe oluyor. Güçlü dolar reflasyonist baskıları engelliyor ve dolayısıyla zayıf bir büyüme yolunu güçlendiriyor.”

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı