Döviz

Dünkü sert yükselişin ardından Dolar/TL bugün 6,13 yakınında işlem görüyor

© Reuters.

Investing.com – S.Arabistan’ın Rusya ile arz kesintisi konusunda anlaşamaması ve ardından hem üretimi artırma hem de fiyatları düşürme kararı almasıyla petrol günlük bazda %30 düşerek son yılların en sert kaybını yaşadı. Petrol fiyatlarındaki kayıp piyasalarda dün volatiliteyi artırdı, hisselerde sert düşüş ABD, Almanya ve İngiltere tahvillerinde de rekor düşük seviyeler görülürken altın ise güvenli liman talebi ile yükseldi.

Gelişen ülke paralarında da rublenin dolar karşısında %10’a yakın kayıp yaşaması ile düşüşler oldu. Haftayı 6,09 seviyesinde kapatan kuru dün açılışta 6,20 seviyesine yükseldi, ardından 6,09’a geriledi, ancak günü 6,14 seviyesinde tamamladı. Kur bugün günün ilk yarısında en yüksek 6,1585’i görmesinin ardından son saatte 6,13 üzerinde işlem görüyor.

’nin dün Eylül 2018 sonrası en düşük seviyeye gerilemesi ve kapatılan pozisyonların da euro alımlarını desteklemesi ile dün 1,15’e çıkarak son ayların zirvesini gördü. İlk şokun ardından bugün dolarda toparlanma var ve endeks 96,0 seviyesine doğru yükselirken EURUSD 1,1335’e geriledi. Dolar bugün majör paralardan en çok japon yeni karşısında yükseliş yaşıyor, dün 101,0 seviyesine gerileyerek 3,5 yılın en düşüğüne inen bugün en yüksek 105,0 seviyesini görerek günlük bazda %2,5 üzerinde primli işlem görmesinin ardından 103,70 üzerinde işlem görüyor.

Piyasalarda düşüş, küresel büyümede aşağı yönlü revizyon ve petrol üretici ülkelerin de arz kesintisine gitme kararını görüşmesinde etkili olan konu ise koronavirüs. Virüs özellikle İtalya ve İran’da can kaybını artırıyor ve karantina alanları da genişlemeye devam ediyor. ABD’de de can kaybı var ve Trump’ın bu konuda Beyaz Saray’daki toplantısı yakından takip edilecek.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu