EkonomiHaberlerTürkiye

Dünya Ekonomik Forumu önümüzdeki Nisan ayında Riyad’da toplanacak


Dünya Ekonomik Forumu önümüzdeki Nisan ayında Riyad’da toplanacak

Davos Zirvesi’nde bugün yapılan açıklamada Dünya Ekonomik Forumu’nun Ortadoğu başlığında düzenlenecek olağanüstü toplantısının önümüzdeki nisan ayında Riyad’da yapılacağı duyuruldu.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed bin Abdullah el- Cud’an, Suudi Arabistan’ın G20 Zirvesi başkanlığı ile ilgili düzenlenen özel oturumunda yaptığı konuşmada, Riyad’ın dünyanın karşı karşıya olduğu çeşitli zorlukların ortasında G20 başkanlığını üstlendiğine dikkat çekti. Söz konusu zorluklar arasında jeopolitik meseleler, iklim değişikliği, teknoloji sorunları ve dünyanın dış borç dalgalanması bulunuyor.

Maliye Bakanı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Teknolojiyi incelemek ve bundan yararlanmak için yeni yöntemlerimiz var. 21’inci yüzyılın fırsatlarına yatırım yapmaya odaklanacağız. Tıpkı tüm ülkelerin karşılaştığı zorluklarda olduğu gibi dünya daha fazla birbirine bağlı hale geliyor. Bir ülkenin karşılaştığı zorluk, teknolojik gelişmeyle birlikte diğer ülkelerde daha hızlı azaltılacak. Bu zorluklarla başa çıkmak için uluslararası çapta iş birliği yapmalıyız. Bu uluslararası sahne, küresel krizlere çözüm bulmak ve dünyanın dolu olduğu fırsatlardan yararlanmak için fikir birliğine ihtiyaç duymaktadır.”

Suudi Arabistan geçen aralık ayında G20 Zirvesi toplantılarına ev sahipliği yapma planını açıkladığında temel amacının 21’inci yüzyılda herkes için fırsatlar sunmak olduğunu belirtti. Grup üyelerinin mevcut zorlukları incelemeleri gerektiğinin altını çizen Cud’an, “Grup üyelerini bu zorlukların çözümü konusunda fikir birliğine varmaya yönlendirmeliyiz” dedi. Planın, insanların imkanlarını artırmak, çevreyi ve gezegeni korumak gibi üç ana hedefe dayandığını belirten Cu’dan dünya insanlarına hizmet etmek için teknolojiyi kullanarak yeni ufuklar oluşturmanın önemini vurguladı. Suudi Bakan, Riyad’ın G20 toplantısındaki öncelikleri arasında kapsamlı finansman ve sürdürülebilir kalkınma olduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, ülkesinin sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda önemli başarılar elde etmesinin ardından bu yıl G20 Zirvesi’ne başkanlık etmeye tamamen hazır hale geldiğini söyledi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman da ülkesinin uluslararası enerji arenasında her zaman sorumlu bir oyuncu olduğuna dikkat çektiği açıklamasında “Zirveye ev sahipliği yaparken Suudi Arabistan’daki çeşitli yeteneklerimize örnekler sunmaya karar verdik” dedi.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Yardımcısı İman el-Mutayri de açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gençleri yeteneklerle donatmalı ve onları yeniden eğitmeliyiz. Şu anda kadınların tam olarak güçlendirilmesini sağladık. Suudi Arabistan’da kadınların güçlendirilmesi açısından yapılan son reformlar oldukça güçlü oldu.”

Suudi İletişim Bakanı ayrıca Suudi kadınların bilgi teknolojisi sektöründeki temsilinin iki katı artarak bugün yüzde 15 düzeyine ulaştığı bilgisini verdi.

Davos/Şarku’l Avsat

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu