Kripto Para

‘Düşmanca’ Hong Kong, kripto işletmeleri ayrılmayı seçtikçe parlaklığını kaybediyor

Hong Kong , diğer birçok girişimin yanı sıra FTX, Bit-Z, Amber ve Bitspark gibi birçok yerel kripto platformuna sahiptir. Bununla birlikte, son zamanlarda şehir, önde gelen bir kripto pazarı olarak parlaklığını kaybediyor. Bu görüş, özellikle FTX CEO’su Sam Bankman-Fried  borsanın tabanını Hong Kong’dan Karayipler’e değiştirdiğini açıkladığından beri özel bir önem taşıyor.

Ülkenin kripto para birimlerine yönelik proaktif düzenleyici konumu nedeniyle FTX’in yepyeni genel merkezi Bahamalar’da olacak. Yönetici dedi ki ,

“FTX, kripto borsaları için dünyanın birkaç kapsamlı düzenlemesinden biri olan 2020 DARE Yasası kapsamında Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından düzenlenmektedir.”

FTX, son zamanlarda Hong Kong’dan taşınan tek kripto platformu değil. Başka bir kripto finans şirketi olan Amber Group, Hong Kong yerine ABD’de daha büyük bir varlığa sahip olmak istiyor.

South China Morning Post ile bir röportajda CEO Michael Wu, Amber’in önümüzdeki iki yıl içinde ABD’de doğrudan listelemeyi düşündüğünü doğruladı.

Geçmişte, kripto şirketleri Çin’de büyük bir baskı gördü ve kripto dostu yönetimlere geçti. Görünüşe bakılırsa sıradaki Hong Kong olabilir.

Hong Kong’daki yerel yetkililer, kripto para borsalarının bölgede faaliyet göstermesini giderek zorlaştırdı. Piyasadaki perakende yatırımcıların erişimini sınırlamaya başlarken, aynı zamanda kayıtlı olmayan dijital jetonlar ve ilk jeton teklifleri (ICO) için yatırımcı uyarı listesini sürekli olarak güncelliyor.

Raporlar , ülkenin farklı düzenleyici kurumlarının kripto para birimi konusunda tutarsız bir konuma sahip olduğunu belirtiyor. Hex Trust’ın CEO’su Alessio Quaglini daha önce ,

demişti

“Söyleyebileceğim şey, Hong Kong’da dijital varlıklar için net bir düzenleme yok… Birlikte yaşamamız gereken şey, temel olarak geleneksel varlıkların velayeti düzenlemesidir.”

Ancak, kripto şirketleri ABD’ye baktıkça, o ülkede de yaklaşan zorluklar var. ABD düzenleyicisinin, stabilcoinleri kısıtladığı için Hong Kong merkezli Tether’i araştırdığı bildiriliyor. Bunun dışında, ABD SEC kripto kredisi ürünleri konusunda da sert davrandı.

Amber Group, müşterilere kripto para mevduatlarında faiz getirilerine de izin verdiğinden, durumun soğumasını beklemek zorunda kalacak. Coinbase benzer bir teklif için düzenleyicinin radarına girerken, BlockFi ve Celsius, menkul kıymetler düzenlemelerini ihlal ettiği iddiasıyla en az dört ABD eyaletinden bildirim aldı.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: