Kripto Para

ECB’ye göre sınır ötesi ödemelerde CBDC’ler BTC’den daha iyi bir seçenek olacak

© Reuters

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB), sınır ötesi ödemeler ile ilgili yaptığı bir çalışmada merkez bankası dijital para birimi () formlarının, (BTC) ve stabil kripto paralardan daha verimli çalışacağı sonucuna vardı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri tarafından hazırlanan “Sınır Ötesi Ödemelerin Ana Hedefine Doğru” başlıklı çalışmada CBDC’nin geliştirilme önerisinin ECB’nin blockchain teknolojisine yönelik olumlu duruşunu netleştiriyor. Bunun yanında çalışma, BTC’yi desteklenmeyen kripto varlık olarak tanımlayarak bankanın kripto paralara karşı duruşu yansıtıldı.

Euro’yu ulusal para birimi olarak kullanan Avrupa Birliğinin 19 üye ülkesi için merkez bankası görevini yürüten ECB, sınır ötesi ödemelerin geleceğinde önemli bir rol oynayabilecek konumunda bulunuyor. 

ECB’nin son çalışmasında Bitcoin (BTC), iş ispatı konsensüs mekanizmasından dolayı maliyetli ve savurgan olarak tanımlanırken ölçeklendirme ve hız sorunlarına sahip olduğu üzerinde duruldu. Bunun yanında ECB, Bitcoin ağının performansını iyileştirmeye yönelik yapılan güncelleme çalışmalarında Taproot’un ve ölçeklendirme çözümü Lightning Network’ün verimli olmadığını iddia etti.

ECB, sınır ötesi ödemeler için en iyi seçeneğin CBDC olduğuna inanıyor

Yapılan çalışma sonuçlarına göre , merkez bankası dijital para biriminin ülke para birimleri arasındaki değişim avantajından dolayı sınır ötesi ödemelerde daha iyi bir seçenek olacağını savunuyor. CBDC ile ilgili diğer önemli faydalar arasında ise parasal egemenliğin korunması ve merkez bankaları gibi merkezi aracıların bulunması olarak gösterildi.

Bu arada Avrupa’da CBDC geliştirme faaliyetleri devam ediyor. Son gelişmelere göre Avrupa Komisyonu, 2023 yılında CBDC projesini hayata geçirmek istiyor.

Yazar: Günay Caymaz

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu