Borsa Haberleri

EdF Yeşil Enerji Trenine Binebilecek mi?

© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji dendiğinde çoğu insanın aklına gelen ilk şey, rüzgar türbini ya da güneş paneli tarlası olur, kesinlikle gıcırdayan nükleer reaktörler ve Electricite de France’ın şımartılan personeli değil.

EdF’nin görüşünü yeniden değerlendirme zamanı gelmiş olabilir.

Avrupa’nın en büyük elektrik tedarikçisi kronik bir düşük performans haline geldi. Son 10 yıldır değerinin üçte ikisini kaybetti ve eski reaktörlerin bakım ve yenilerinin geliştirme maliyetleri ile baskı altına girdi. Ancak Fransız hükümetinin nükleer filonun titrek ekonomisini destekleyen ve yönetim ve yatırımcıların büyüyen yenilenebilir işlerine daha fazla dikkat etmelerini sağlayan toptan piyasa fiyatlandırma formülü önerisinden bu yana bir ay içinde %25 artış yaşadı.

Büyüyen yenilenebilir enerji sadece Fransa’nın Paris Anlaşması kapsamında CO2 hedeflerini karşıladığından emin olmak zorunda değil (ve Fransız devleti tarafından kontrol edilen enerji şirketleri, Fransız diplomasisinin son gösterisini zayıflatmamak için benzersiz bir sorumluluğa sahip). Ayrıca, EDF’nin (PA:) gittikçe daha etkili olan Çevresel ve Sosyal Yönetişim (ESG) kriterleri altında alabileceği en yüksek puanı almasını sağlamak da gerekli. Çeşitli çalışmalara göre, ESG endeksli fonların yönetimi altındaki varlıklar, tüm endüstrinin çok ötesinde, %20’nin üzerinde büyüyor.

EDF (PA:), 26.000 megavatın üzerinde kurulu kapasiteye sahip Avrupa’daki en büyük hidroelektrik üreticisi olarak güçlü bir pozisyondan başlayan bir dizi yüksek ESG derecesine sahip. Ama buna hızla ekleniyor. Geçen yıl, yapım aşamasındaki yenilenebilir projelerin kapsamını iki katı ile 5.000 megawatt’a çıkardı (yenilenebilir üretim portföyündeki bazı değişiklikler nedeniyle biraz düşse bile).

Güneş enerjisi gelişimi için yaklaşık 2.000 hektarlık bir alan sağladı ve Kasım ayında, yüksek voltaj şebekesine bağlanmak üzere tasarlanmış bir akü üreticisi olan İngiltere merkezli Pivot Power’ın satın alınması, önemli büyüme depolama alanındaki konumunu güçlendirdi. Pivot Power, İngiltere’de bu yıl başlayarak 2035’e kadar EDF’nin (PA:) 10.000 MW’lık ekstra depolama kapasitesi hedefine zemin hazırlayacak 2.000 MW’lık akü döşemeyi planlıyor.

ulaşım petrol bazlı yakıttan elektriğe geçtikçe, Avrupa’daki çoğu kamu şirketi gibi bu da hatırlanabilir hafızada ilk kez gerçek büyüme için konumlanıyor. Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere merkezli elektrikli araçlar için şarj altyapısı üreticisi Pod Point’i, 100 milyon sterlin (130 milyon $) değerinde bir anlaşma ile Legal & General sigorta şirketi ile ortak girişim yoluyla satın alacağını söyledi.

EDF’nin (PA:) nükleer yükümlülüklerinin yükünden tamamen kurtulması uzun zaman alacak. Ancak – Almanya’nın RWE (DE:) ve İtalya’nın Enel’inin (MI:) yaptığı gibi – zorlu bir yeşil varlık portföyü (gizli değeri bölünme aracılığı ile bir gün ortaya çıkabilecek bir portföy) oluşturmasına destek sağlayabilecek büyük bir iç pazarda ayrıcalıklı bir konuma sahip.

EDF (PA:), iklim değişikliği endişeleri nedeniyle sektörel bir ralliye geç kaldı. Nükleer sorunları, %25’lik bir artıştan sonra bile, EDF hisse senedinin bir yıllık satışların neredeyse yarısında ve 2019’un 8,5 katının değerinde olduğu anlamına geliyor. Eşsiz stratejik öneminin her zaman serbest hissedarları Fransız hükümetinin insafına bırakacağı uyarısı ile bile, bu değerlemenin çok hızlı bir şekilde nasıl değişebileceğini görmek çok fazla hayal gücü gerektirmiyor.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı