Ekonomi

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


© Reuters.

Yazar: Noreen Burke

Investing.com – Koronavirüs salgınının boyutuna ilişkin artan korkular, küresel piyasaları bu hafta diken üstünde tutabilir ancak yakından takip edilen bir dizi teknoloji kazanç raporu, yatırımcıların ilgisini salgından çekebilir. Geçen hafta yayınlanan ve beklenenden daha az etki yaratan Netflix (NASDAQ:) – FAANG endeksinde N – raporu sonrası, Apple (NASDAQ:), Amazon (NASDAQ:) ve Facebook (NASDAQ:) raporları yayınlanacak. Fed ve İngiltere Bankası’nın (BoE) toplantıları var. Perşembe günkü BoE toplantısı Mark Carney ile son toplantı olacak. İşte, önümüzdeki haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Koronavirüs salgını

Çoğunluğu Çin’de olmak üzere 2.000’den fazla insanı etkileyen ve 56 kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs salgını, piyasa katılımcılarının ilgisinde olmaya devam ediyor. Virüs ABD, Tayland, Güney Kore, Japonya, Avustralya, Fransa ve Kanada’ya da yayıldı.

Hisse senedi piyasalarının tüm zamanların yüksek seviyelerine çıkmasıyla, yatırımcılar, yeni tanımlanan virüsün 2003 SARS salgınında olduğu gibi kötü gelişmelere yol açmasından korkuyor.

New York’ta Lenox Wealth Advisors’ın CIO’su David Carter, “piyasalar belirsizlikten nefret eder ve virüs piyasaları yeteri kadar belirsizlik saldı” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) salgını küresel bir sağlık acil durumu olarak tanımlamadı ancak bazı sağlık uzmanları Çin’deki salgının devam edip etmeyeceğini sorguluyor.

2. FAANG sonuçları

Geçen haftaki Netflix dördüncü çeyrek kazançları Wall Street’i etkileyemedi. Analistler yine de diğer FAANG üyelerinden – Facebook, Apple (NASDAQ:), Amazon (NASDAQ:) ve Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:) – umutlu.

ABD teknoloji hisselerinin olduğu FAANG grubu, çoğu grup arasında genel piyasayı geride bırakarak boğa piyasasının en büyük itici gücü olmuştur.

Facebook’un Çarşamba günü %6,2 kazanç büyümesi paylaşması beklenirken, Apple (NASDAQ:) kazançları için tahmin %8,7 artış yönünde. Amazon (NASDAQ:), paket teslimat işinde son çeyrekte artan yatırımın kazançları etkileyeceği uyarısında bulundu ancak çeyrek dönemlik gelirinin %18,7 artmasını bekliyor.

Bunun aksine, Refinitiv’in son tahminlerine göre S&P 500 kazançlarının %0,8 düşmesi ve gelirde %4,4’lük bir artış bekleniyor.

3. Fed toplantısı

Politikacılar 2019’daki üç indirimin ekonomiye nasıl etki ettiğini değerlendirmeye devam ederken, Fed’in Çarşamba günü para politikasını değiştirmesi neredeyse ihtimal dışı.

ING’de uluslararası kıdemli ekonomist James Knightley, “bu toplantıda yeni öngörülerin yayınlanmamasının yanında, Jerome Powell’ın basın toplantısının ve piyasanın en çok ilgisini çekebilecek gerçek oylamanın tonu görülecek” dedi.

“Jerome Powell’ın temkinli bir şekilde iyimser olan dilini sürdürmesini bekleyeceğiz, özellikle ABD-Çin ticari görüşmelerinin pozitif sonuçları söz konusu iken. Fed’in politikada değişime gitmesi için “maddi bir değişim” görmemiz gerekeceğini yineleyebilir.”

4. İngiltere Bankası toplantısı

BoE 31 Ocak’taki Brexit öncesinde son para politikası kararını açıklayacak ve toplantı Mark Carney’in merkez bankası yöneticisi olarak son toplantısı olacak.

Esas sorun BoE’nin faiz indirimi konusunda emsallerine katılıp katılmayacağı. Ekonomik büyüme ve enflasyon üç buçuk yıllık Brexit belirsizliğinden zarar gördü, bu nedenle sıkıntılı olan son veri dizisi ile Carney de dahil olmak üzere BoE yetkililerinin değerlendirmeleri daha fazla ekonomik uyarana ihtiyaç duyulabileceğini gösterdi.

Ancak geçen haftaki ekonomi verileri seçim sonrası desteğe işaret ederek, piyasaların indirim beklentilerini düşürmesine yol açtı.

2020 başladığından beri işlem aralığının orta noktası olan 1,31 dolardan işlem gören sterlinin gidişatı, BoE kararına ve ekonominin Brexit sonrasında ivme yaşayıp yaşayamayacağına ilişkin öngörülere bağlı.

5. GSYH rakamları

ABD Perşembe günü dördüncü çeyrek gelişmiş GSYH rakamlarını paylaşacak. Analistler %2,1 büyüme bekliyor. ABD Başkanı Donald Trump Fed’in sıkılaşma politikası olmasaydı büyümenin %4’e yakın olacağı iddiasını tekrarlayabilir.

Euro Bölgesi Cuma günü GSYH rakamlarını yayınlayacak. Öngörüler ekonominin bir önceki çeyreğe göre %0,2 büyüdüğü yönünde. Bu da Avrupa Merkez Bankası’nın “devam eden ancak ılımlı büyüme” görüşünü destekliyor.

–Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu