EkonomiHaberlerTürkiye

Enflasyona Rağmen Faiz İndirimleri Devam Edebilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB’nin 19 Şubat Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararında GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak 50 baz puan faiz indirimi ile politika faiz oranını %11,25 seviyesinden %10,75 seviyesine çekilmesini bekliyoruz.

Merkez Bankası’nın 2019 yılından beri devam eden faiz indirim döngüsünde ana etken enflasyon iyileşmesi ve 2020 yılına ilişkin vurgulanan tek hane yönlendirmesi para politikasının şekillenmesinde yol haritasını oluşturmaktadır.

Makul reel faiz tartışmaları devam ederken, enflasyon dinamiklerinden 2020 yılının ilk çeyreğinde yükselme olabileceği TCMB Başkanı Sayın Uysal tarafında Davos konuşmasında belirtildiğinden dolayı ilk çeyrek enflasyon verilerine piyasa katılımcıları adapte olmuş durumdadır. Bu bağlamda enflasyonun yüksek olmasına karşın TCMB faiz indirimi yapabilir mi sorusuna ilişkin cevabımız evet faiz indirebilir olacaktır.
Merkez Bankası başta olmak üzere kamu önceliğinin büyüme olduğu dikkate alındığında kredi aktarım mekanizmasında faizlerin düşük olması önemli bir rol oynamaktadır.

2020 yılı için hedeflenen %5 büyüme hedefine kredi büyümesi ile ulaşma aracında faizlerin gerilemesi ve bunun gecikmeli olarak kredi maliyetlerine yansıması önden yüklemeli faiz indirimlerinin önceliğini belirtmektedir.

Türk Lirası tarafında düzenli otoritelerin aldığı başta swap mekanizması olmak üzere spekülatif atakları engellemeye yönelik aksiyonlar kur oynaklığını yönetilebilmesini amaçlamaktadır. Türk Lirası için yapılan rekabetçi kur vurgusu ve gelişmekte olan ülke olma dinamikleri dikkate alınınca makul değer kayıplarının normal karşılanması gerekmektedir. Bu bağlamda Türk Lirası için enflasyon kadar bir değer kaybının makul olacağını düşünüyoruz.

USDTRY kuru son dönemde jeopolitik risk temasının gündemde yer alması ve ABD Doları’nın gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülke para birimleri karşısındaki güçlü profili ile birlikte psikolojik 6,00 seviyesi üzerinde adaptasyon süreci geçirmektedir. Faiz kararı ile birlikte kurun 6,00 seviyesine göre tutumu yakinen takip edilmelidir.

Faiz kararı ile birlikte USDTRY 6,00 seviyesi üzerindeki seyrine devam etmesi durumunda 2019 Ağustos zirvesi 6,08 ve ilgili bölge üzerinde kalıcı bir fiyatlama oluşturması durumunda 6,12 – 6,14 bandına ulaşması beklenebilir. Bu tür bir çıkışta Mayıs 2019 zirvesine doğru yeni bir çıkış oluşabilir mi sorusunun cevabında Türk Lirasının gelişmekte olan ülke para birimleri arasında ABD Doları karşısındaki performansı kritik bir önem arz etmektedir.

Faiz kararı ardından TL tarafında yaşanılacak olası güçlenme eğilimin USDTRY tarafında istekli bir profile dönüşebilmesi içinse, psikolojik 6,00 seviyesi altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 5,96 ve 5,92 desteklerine doğru trend içi tepki düşüncesi gündemi meşgul edebilir. Bu tür bir geri çekilme izlense dahi ana dinamiğin 27 Eylül 2017 tarihinden beri yükseliş trendini destekleyen 200 ile 233 günlük üssel hareketli ortalamalar (5,74 – 5,78) üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı