Kripto Para

Ethereum Classic ve Fantom Vakfı, Merkeziyetsiz Finansa Geçmek İçin Güçlerini Birleştirdi

© Reuters.

ETC Labs ve Fantom Vakfı, 10 Şubat tarihli basın bültenine göre Fantom ekosistemine merkeziyetsiz finansı (DeFi) getirmek için iş birliği yaptı. (ETC), Fantom platformunda oluşturulacak Maker’ın stablecoin’i DAI’ye benzer stablecoin’ler için teminat görevi görecek.

Fantom, proje için özel olarak geliştirilen DeFi çerçevesi Xar Network’ü kullanacak. Çerçeve, Fantom’un Lachesis ve TxFlow gibi Bizans Hata Toleransı (BFT) mutabakat teknolojilerini, gelişmiş DeFi seçeneklerini destekleyen bir blockchain ortamı sunmak için kullanıyor. Sistem, teminatlı kredilere, sentetik varlıklara ve atomik swap’lere izin veriyor ve Ethereum ve Binance Chain gibi harici blockchain ağları ile birlikte çalışabiliyor.

Bu makale ilk olarak tr.cointelegraph.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı