Yatırım Fikirleri

Euro/Dolar’da Yön Aşağı

Piyasaları bir süredir meşgul eden virüs salgını ile ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası acil bir durum ilan etmek için erken olduğunu açıklaması piyasalardaki risk iştahının bir miktar toparlanmasına yol açtı. İngiltere tarafında Brexit yasa tasarısının Parlamento tarafından onaylanması sonrasında Kraliçe’nin de imzalamasıyla yasalaşmış olması piyasalardaki risk iştahını yükselten bir diğer unsur oldu.

Dün gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında herhangi bir faiz kararı alınmazken, ECB Başkanı Christine ’nin Frankfurt’ta gerçekleştirilen basın toplantısındaki söylemleri dikkat çekiciydi. Lagarde, enflasyonda bir miktar ılımlı artış sinyalleri olduğuna işaret ederken, enflasyon göstergelerindeki ivmelenmeyi oldukça olumlu değerlendirdi. Ayrıca Lagarde büyüme görünümüne ilişkin risklerin daha az belirgin olduğunu da söylemlerine ekledi. Enflasyonu artırmak için önemli derecede teşvik ihtiyacı olduğunun altını çizen Lagarde, yapısal reformlara başlanması ve mali alanı bulunan hükümetlerin harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi. Bu olumlu açıklamalara rağmen gün içerisinde Dolar varlıklarının değer kazançlarını arttırmasıyla paritede 1,1050 seviyesi altında hareketliliğin sürdüğü görülüyor. Ancak ECB’nin 2003 yılından bu yana ilk kez stratejik gözden geçirmeye gideceğini duyurmasının Euro tarafında bir miktar tansiyonu arttırdığı söylenebilir.

ABD tarafına bakacak olursak, haftalık işsizlik maaşı başvurularının 18 Ocak tarihli sona eren hafta için 211 seviyesine yükselmesi bir miktar olumsuz algıyı arttırdı. Ancak Euro zayıf senaryoda Dolar’ın kazançlı görüntüsünü hala korumaya devam ettiği söylenebilir. Bugün piyasalarda Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD tarafından açıklanacak olan PMI verileri takip edilecek. İmalat aktivitelerindeki görüntüye bağlı olarak paritede hareketlilik artabilir.

paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 1,11 seviyesi altındaki seyri aşağı yönlü görünümün korunması açısından oldukça belirleyici. Özellikle 1,1070 seviyesinin geçilmesi ile paritenin geri çekilmelerini bir miktar sıklaştırdığı söylenebilir. Bu düşüş eğiliminin 1,10 seviyesi altını test etmesine bağlı olarak paritedeki geri çekilmelerin derinleştiğini görebiliriz. Ancak 1,1050 seviyesinde bir miktar tutunan paritede alım potansiyelinin ise ancak 1,11 direnci üzeri kapanışlarla destekleneceğini düşünüyoruz.

rapor

rapor

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu