Ekonomi

Faik Yavuz, Hindistan Yatırım Semineri’ne katıldı


Faik Yavuz, Hindistan Yatırım Semineri’ne katıldı

15.01.2020 / Ankara

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, Hindistan Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde düzenlenen Hindistan Yatırım Semineri’ne katıldı.​

Faik Yavuz burada yaptığı konuşmada, Türk-Hint ilişkilerinin, oldukça uzun bir geçmişe dayandığını, 1947 yılında Hindistan’ın bağımsızlık ilanından hemen sonra Türkiye’nin Hindistan’ı tanıdığını ve iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğunu söyledi. 

Hindistan’ın, büyüyen ekonomisi, geniş pazarı, uzay ve bilişim teknolojisindeki üstünlüğü, sahip olduğu zengin insan kaynağı, köklü tarihi ve kültür mirasıyla bölgesel bir güç olduğunu anlatan Yavuz, “Türkiye-Hindistan ekonomik ilişkileri hızla gelişmektedir. 2002 yılında 637 milyon dolar olan ikili ticaret hacmi, 2018 yılında yaklaşık 14 kat artarak 8,7 milyar dolara ulaştı. Bu durum son derece memnuniyet vericidir. Diğer taraftan, bu hacim incelendiğinde Hindistan’ın Türkiye’ye yaptığı ihracat daha yüksektir. Ciddi bir ticaret açığımız söz konusudur. Ticaret hacmimizi daha da geliştirmeliyiz. Bu nedenle, daha dengeli bir ticaret ilişkinin kurulması için karşılıklı yatırımların arttırılması ve ticaret hacminin dengelenmesine yönelik adımlar atılması önemlidir” dedi.

Faik Yavuz, karşılıklı yatırımların Türkiye ve Hindistan için önemli işbirliği alanı olduğunu, Türkiye ve Hindistan’ın çok iyi ortak olabileceğini belirtti.

Hindistan pazarının Türkiye’nin dış ticaret stratejisinde önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Yavuz, Hindistan’da inşaat, sağlık, otomotiv, tekstil, tarım, enerji, savunma ve yüksek teknoloji alanlarında imkânlar sunulduğunu vurguladı.Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu