EkonomiHaberlerTürkiye

Faizsiz konuta sermaye şartını şirketler olumlu karşıladı

BURAK KARAGÖZ

Faizsiz konut ve otomobil edindirme şirketlerine yönelik yasal düzenleme çalışmaları sektörde olumlu karşılandı.

Şirketler bu adımlarla sektörün yasal çerçeve içine gireceğini ve sektöre yeterli sermayesi olmadan giren şirketlerin yaratacağı mağduriyetlerin sınırlandırılacağını belirtti.

Emin Grup Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Direktörü Mustafa K. Daldal yeni düzenlemelerle ilgili olarak birkaç yıl içinde ortaya çıkan 40’tan fazla firma olduğunu, dolayısıyla bu durumun düzenleme ihtiyacını ortaya koyduğunu belirtti.

Daldal, “İşin ehli olmayan ve hızla yayılan firmaların bu pazara girmesi ve hizmette yaşatabileceği bir aksaklık, insanlardaki güven duygusunu zedeleyebilir. Bu yüzden sektöre yeni giren, sistemin işleyişi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan şirketlerin gelecekte yaşatabileceği sıkıntılar tüm sektöre mal olmamalı ve sermayesi olan, kendini kanıtlamış, uzun yıllar bu işi başarıyla yürütenler, yasal güvence altında yoluna devam edebilmelidir. İşte bu nedenle getirilen minimum 100 milyon TL’lik sermaye şartının, bu işin ehli olmayan kişilerce açılan şirketlerin önünde bir bariyer olabileceğini düşünüyoruz. Bu vesileyle araç ve konut satışlarında da belirli bir stabilizasyon sağlanabilecektir. Yasayla birlikte faizsiz Elbirliği Sistemi’nden yararlananların sayısı milyonlarca kişiyi bulabilir. Yıllık araç ve konut teslimatlarını da örneğin Eminevim olarak 20 binlerden 100 binlere çıkarabiliriz.” diye konuştu.

Emin Grup Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Direktörü Mustafa K. Daldal

“Gelecekteki mağduriyetlerin önüne geçilecek”

Türkiye Yapı Tasarruf Finansman Derneği Kurucu Genel Başkanı ve Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo da yapılan düzenlemeyle gelecekteki tüketici mağduriyetlerinin önüne geçileceğine dikkat çekti.

Yapılan düzenlemeyi desteklediklerini belirten Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, “Atılan bu adımla sektörümüz disiplin altına alınacak. Yeterli sermayesi olan firmalar faaliyet gösterecek ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilecek. Bundan sonra daha sağlam adımlarla geleceğe bakabileceğiz. Yasa çalışmalarında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ederiz” dedi.

Kolo, “Sektörün kurumsal firması olarak atılan adımları desteklediklerini söyledi. Yasa teklifine göre şirketlere yönelik 100 milyon TL’lik sermaye şartı getirileceğini ifade eden Serdar Kolo, “Sektörümüze vatandaşın ilgisi büyük. Bu nedenle bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı hızla artıyor. Biz ve bizim gibi kurumsal firmalar vatandaşın zarar görmesinden endişe ediyor ve ‘bizi denetleyin’ diyorduk. Uzun süredir beklediğimiz adım atıldı. Atılan bu adımla sektörümüz disiplin altına alınacak. Yeterli sermayesi olan firmalar bu alanda faaliyet gösterecek ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilecek. Bundan sonra geleceğe daha sağlam adımlar atacağız” dedi.

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo

Faizsiz konuta yeni kurallar

Düzenlemeyle sektöre şu yeni kurallar getirilmiş olacak:

  • Tasarruf finansman şirketlerinin fon havuzundaki paralar amacı dışında kullanılamayacak ve haciz edilemeyecek. Şirketler, faizsiz esaslara göre faaliyet gösterecek
  • Tasarruf finansman şirketlerinin ise asgari sermaye tutarı 100 milyon lira olarak düzenlenecek
  • Söz konusu şirketlerin kuruluş izinleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) en az 5 üyesinin aynı yöndeki oyuyla verilecek
  • Gerekli izinleri almadan tasarruf finansman faaliyetlerinde bulunan kişiler, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.
  • Müşteri, tasarruf finansman sözleşmesi imzalanmasını takip eden 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkına sahip olacak. Bu kapsamda katılım bedeli dahil tüm tasarruf geri ödenecek
  • Sözleşme imzalanmasını takip eden 14 gün içinde cayma hakkını kullanan müşteriye organizasyon ücreti dahil, aldığı tutarın tamamını 14 gün içinde iade etmeyen, fesih hakkını kullanan müşteriye belirlenen süre içinde toplam birikim tutarını iade etmeyen şirketler, altı aydan iki yıla kadar hapis ve 500 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak
  • Zimmetine para geçiren tasarruf finansman şirketi yönetim kurulu başkan ve üyelerine, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile ceza verilebilecek
  • Tüketiciden tasarruf finansman sözleşmeleri kapsamında alınan organizasyon ücreti dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esaslar, tüketiciyi koruyacak şekilde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenecek.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: