EkonomiHaberlerTürkiye

FAO: Küresel gıda ithalat maliyetleri yüzde 12 artarak bu yıl rekor seviyeye yükselecek

İRFAN DONAT

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) “Gıda Görünüm Raporu”nu yayınladı.

Rapora göre, dünya genelinde toplam gıda ithalatının, emtia fiyatlarındaki Covid-19 salgını kaynaklı artış ve güçlü talep ile 2021’de yüzde 12’lik rekor bir artışla 1.72 trilyon dolara tırmanması bekleniyor.

Navlun maliyetini de içinde barındıran dünya gıda ithalat maliyeti 2020 yılında 1.53 trilyon dolar düzeyindeydi.

FAO’nun raporuna göre, salgın boyunca tarım ürünleri ticaretinde yaşanan büyüme gıda tüketiminin esnek bir yapısı olmadığını ve uluslararası piyasaların dayanıklılığını gösterirken aynı zamanda 2020’nin sonundan beri devam eden fiyat artışları daha az gelişmiş olan ithalata bağımlı ülkeler için risk oluşturuyor.

Geçen yıl temel gıda ithalatı için güçlü bir hacim artışı zaten küresel ithalat maliyetlerini yüzde 3 oranında rekor seviyeye çıkarmıştı.

Çin’in ithalatı tarımsal talebin itici gücü olurken özellikle hayvancılık tarafındaki toparlanma ve yatırımlar ile artan yem ihtiyacı küresel ticaret dengelerinde önemli oynaklıklar yarattı.

Tahminlere göre, 2021/22 sezonunda Çin’in mısır ithalatının 24 milyon tona çıkması bekleniyor ki bu veri de Çin’i dünyanın en büyük mısır ithalatçısı yapıyor.

FAO’nun 188 sayfalık yeni Gıda Görünümü raporu, fiyatlardaki geniş çaplı artışın ortasında artan ithalat faturalarıyla ilişkili riskleri ortaya koyuyor.

Rapora göre, yükselen fiyatlar, daha yüksek harcamaların kırılgan ülkelerdeki kötüleşen nicel ve nitel beslenme eğilimlerini hala maskeleyebileceği endişelerini artırıyor.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: